Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kreativní lidé využívají svůj čas nečinnosti na maximum

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Vědci v nové studii vedené University of Arizona zjistili, že kreativní lidé častěji využívají svou nečinnost tím, že se dovedou sami zabavit, informoval server Earth. Potvrzuje to tvrzení, že slavní vědci, umělci nebo filozofové byli rádi sami se svými myšlenkami a často během nečinnosti přišli na některé ze svých nejlepších nápadů.

Série experimentů odhalila, že účastníci, kteří jsou kreativnější, se cítili méně znudění, když se nacházeli sami v místnosti. Během pandemie covidu, kdy celý svět zažil neobvykle dlouhá období volného času, tito lidé trávili čas se svými myšlenkami a tím méně se nudili. „Obzvláště nás zajímala kreativita. Chtěli jsme vědět, co se děje v myslích kreativních jedinců, zvláště v situacích, kdy se zdánlivě nic neděje,“ řekl hlavní autor studie Quentin Raffaeli, postgraduální student psychologie v Arizoně.

Výzkumníci provedli dva experimenty. V prvním bylo 81 účastníků požádáno, aby seděli sami v místnosti po dobu deseti minut bez jakéhokoli přístupu k digitálním zařízením a vyjadřovali své myšlenky nahlas v reálném čase. „Zatímco mnoho účastníků mělo tendenci přeskakovat mezi zdánlivě nesouvisejícími myšlenkami, kreativní jedinci vykazovali známky asociativního myšlení,“ vysvětlil Raffaeli. Druhý experiment probíhal v období covidu. Přes 2 600 účastníků odpovídalo na otázky prostřednictvím aplikace. V tomto případě účastníci, kteří se sami identifikovali jako kreativnější, také uvedli, že se během pandemie cítili méně znuděni.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…