Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stovka dobrovolníků z Česka vrátila do albánské vesnice život

V srpnu dobrovolníci ve vesnici opravili například interiér místního kostela. Zdroj: Albanian challenge

Asi sto dobrovolníků strávilo léto v albánské vesnici Curraj Eperm, aby opravilo místní infrastrukturu a odvrátilo zánik obce. Pod vedením zakladatele projektu Albánská výzva Jana Baláka dobrovolníci například vyznačili sto kilometrů turistických stezek, bez elektřiny a mechanizace postavili patnáct metrů dlouhý most či opravili interiér místního kostela. To vše za necelé tři týdny, bez internetu, mobilního signálu, aut či jakýkoliv dotací.

Vesnice Curraj Eperm byla v 90. letech regionálním centrem asi s 1000 obyvateli a 130 domy. V současné době se vylidňuje, protože tam nevede cesta sjízdná autem, není tam elektřina, mobilní signál ani vodovod. To se rozhodli změnit dobrovolníci v rámci projetu Albánská výzva, za níž stojí skupina mladých studentů a absolventů z Brna v čele se strojním inženýrem Janem Balákem. Ten od letošního jara přesvědčil asi sto lidí, aby s ním v srpnu odjeli do Albánie a vrátili vesnici život.

„Zdejší velehorská příroda je mimořádně čistá a pro Středoevropana velmi atraktivní. Lidé tu žijí jako v roce 1850. Vstává se se světlem, spát se chodí se setměním. Neřešíte žádnou byrokracii, žijete z toho, co si vypěstujete, nasbíráte nebo ulovíte. Pro dobrodružného turistu může být Curraj Eperm velmi zajímavá destinace, jenže nikdo neví, že existuje. I proto jsme spustili dobrovolnický projekt Albánská výzva. Příkladem jsou nám vedlejší údolí Theth a Valbona, která byla před 20 lety ve stejné situaci a dnes jsou z nich prosperující turistické cíle,” vysvětlil Jan Balák, zakladatel Albánské výzvy.

V srpnu dobrovolníci ve vesnici opravili například interiér místního kostela, ve spolupráci s domorodci uspořádali první mezinárodní festival, postavili most či vyznačili více než sto kilometrů turistických stezek. „Zároveň připravujeme první turistickou mapu této oblasti v historii, kam zakreslujeme i takové detaily, jako je síla mobilního signálu na jednotlivých stezkách. Naše stezky propojují tři největší turistická lákadla regionu Theth, Valbonu a Kománskou přehradu s Curraj Eperm a místními zajímavostmi, jako je například rozsáhlý jeskynní systém Sphela Zeze nebo údolí řeky Shales,“ vysvětlil Balák.

Momentálně plánuje skupina studentů předat své zážitky prostřednictvím přednášek a filmu okolí a nalákat místní, aby se do Albánie vyrazili podívat. Například v sobotu 24. října se uskuteční v sále Biskupského gymnázia v Brně slavností recepce s premiérou filmu o projektu, na kterou dobrovolníci zvou širokou veřejnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.