Zatímco na jiných místech v Česku staré průmyslové objekty zejí prázdnotou, v Brně nacházejí velké využití. V poslední době se do jejich obrovských prostor stěhuje několik kulturních akcí a slouží například i jako kavárny. Ať už se jedná o halu Malá Amerika, Adam Gallery nebo areál Zbrojovky, zájem místních o průmyslové objekty stoupá.
Myšlenka spojení průmyslových staveb a dnešního umění se pomalu dostává ze zahraničí i do České republiky. Typickým příkladem je hala Malá Amerika z 19. století, jež v minulosti sloužila pro překládání exotického zboží z evropských destinací. Dnes se hala využívá pro pořádání různých kulturních akcí, trhů či festivalů. V nejbližší době tam mohou místní i návštěvníci Brna vyrazit na zářijový Henry Lee Fest.
Brňáci kromě Malé Ameriky využívají i část areálu bývalé továrny Mosilana na Křenové ulici, kam směřují především lidé, kteří hledají nevšední kanceláře určené k tvorbě. Oblíbená je mezi Brňáky také Industra, ve které sídlí kavárna a konají se zde přednáškové akce a workshopy. Milovníci jídla tam mohou zavítat například 29. srpna na akci nazvanou Industra Food Fest. Tato oslava pouličního jídla nabídne nápoje a pokrmy ze všech koutů světa od profesionálních kuchařů i amatérů.
Mezi místa, která se nezapřou svoji industriální duší, patří jistě i zchátralý areál Zbrojovky či bývalá Vlněna. Za výlet stojí taktéž kavárna a cyklodílna u nádraží Bajkazyl, kterou nedávno otevřelo sdružení Ratolest.
Zdroj: Ihned.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…