Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Staré gramofonové desky přetváří na stylové hodiny

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Recyklace starých věcí na originální kousky je hitem posledních let. To ví i mladá dvojice z Olomouce, která vyhledává v antikvariátech staré gramofonové desky a vyrábí z nich nástěnné hodiny. Originální časomíry s vinylovým ciferníkem si brzy zamilovaly stovky lidí a mladý pár se svým nápadem pomalu expanduje do zahraničí.

Na stránce vinylovehodiny.cz nabízí Jan Čížek se svojí partnerkou Kateřinou Dobískovou hodiny z gramofonových desek již od prosince minulého roku. Do letošního Silvestra by jich měli vyrobit asi dva tisíce. „S gramofonovými deskami jsem si jako malý hrával u babičky. Zůstaly mi v paměti, a když jsem podobné hodiny před časem viděl ve Francii, tak mě hned zaujaly. Řekl jsem si, že je škoda staré gramodesky vyhazovat. Pak jsem si vyrobil jedny pro sebe a líbily se, takže bylo rozhodnuto,“ řekl pro ČTK Čížek.

Mladý pár tvoří jak hodiny přímo na míru zákazníkům, tak i velké objednávky pro české firmy. Celý proces výroby hodin se neobejde bez laserového řezacího stroje, nůžek a skalpelu. A to všechno ručně. Z rukou šikovných umělců pak vzejdou originální kousky s různými motivy – například s designem zvířat, motorek nebo českých měst.
Prohlédnout si desky či si je zakoupit mohou zájemci na stránkách umělců, či na stáncích v Praze, Brně, Vídni či Olomouci. „Přímý prodej je lepší než internetový. Lidé si mohou hodiny důkladně prohlédnout. A i když žádné nekoupí, tak si na nás často vzpomenou, když řeší třeba vánoční dárky,“ uzavřel pro ČTK Čížek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.