Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Staré gramofonové desky přetváří na stylové hodiny

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Recyklace starých věcí na originální kousky je hitem posledních let. To ví i mladá dvojice z Olomouce, která vyhledává v antikvariátech staré gramofonové desky a vyrábí z nich nástěnné hodiny. Originální časomíry s vinylovým ciferníkem si brzy zamilovaly stovky lidí a mladý pár se svým nápadem pomalu expanduje do zahraničí.

Na stránce vinylovehodiny.cz nabízí Jan Čížek se svojí partnerkou Kateřinou Dobískovou hodiny z gramofonových desek již od prosince minulého roku. Do letošního Silvestra by jich měli vyrobit asi dva tisíce. „S gramofonovými deskami jsem si jako malý hrával u babičky. Zůstaly mi v paměti, a když jsem podobné hodiny před časem viděl ve Francii, tak mě hned zaujaly. Řekl jsem si, že je škoda staré gramodesky vyhazovat. Pak jsem si vyrobil jedny pro sebe a líbily se, takže bylo rozhodnuto,“ řekl pro ČTK Čížek.

Mladý pár tvoří jak hodiny přímo na míru zákazníkům, tak i velké objednávky pro české firmy. Celý proces výroby hodin se neobejde bez laserového řezacího stroje, nůžek a skalpelu. A to všechno ručně. Z rukou šikovných umělců pak vzejdou originální kousky s různými motivy – například s designem zvířat, motorek nebo českých měst.
Prohlédnout si desky či si je zakoupit mohou zájemci na stránkách umělců, či na stáncích v Praze, Brně, Vídni či Olomouci. „Přímý prodej je lepší než internetový. Lidé si mohou hodiny důkladně prohlédnout. A i když žádné nekoupí, tak si na nás často vzpomenou, když řeší třeba vánoční dárky,“ uzavřel pro ČTK Čížek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…