Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Staré gramofonové desky přetváří na stylové hodiny

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Recyklace starých věcí na originální kousky je hitem posledních let. To ví i mladá dvojice z Olomouce, která vyhledává v antikvariátech staré gramofonové desky a vyrábí z nich nástěnné hodiny. Originální časomíry s vinylovým ciferníkem si brzy zamilovaly stovky lidí a mladý pár se svým nápadem pomalu expanduje do zahraničí.

Na stránce vinylovehodiny.cz nabízí Jan Čížek se svojí partnerkou Kateřinou Dobískovou hodiny z gramofonových desek již od prosince minulého roku. Do letošního Silvestra by jich měli vyrobit asi dva tisíce. „S gramofonovými deskami jsem si jako malý hrával u babičky. Zůstaly mi v paměti, a když jsem podobné hodiny před časem viděl ve Francii, tak mě hned zaujaly. Řekl jsem si, že je škoda staré gramodesky vyhazovat. Pak jsem si vyrobil jedny pro sebe a líbily se, takže bylo rozhodnuto,“ řekl pro ČTK Čížek.

Mladý pár tvoří jak hodiny přímo na míru zákazníkům, tak i velké objednávky pro české firmy. Celý proces výroby hodin se neobejde bez laserového řezacího stroje, nůžek a skalpelu. A to všechno ručně. Z rukou šikovných umělců pak vzejdou originální kousky s různými motivy – například s designem zvířat, motorek nebo českých měst.
Prohlédnout si desky či si je zakoupit mohou zájemci na stránkách umělců, či na stáncích v Praze, Brně, Vídni či Olomouci. „Přímý prodej je lepší než internetový. Lidé si mohou hodiny důkladně prohlédnout. A i když žádné nekoupí, tak si na nás často vzpomenou, když řeší třeba vánoční dárky,“ uzavřel pro ČTK Čížek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu