Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Staré gramofonové desky přetváří na stylové hodiny

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Recyklace starých věcí na originální kousky je hitem posledních let. To ví i mladá dvojice z Olomouce, která vyhledává v antikvariátech staré gramofonové desky a vyrábí z nich nástěnné hodiny. Originální časomíry s vinylovým ciferníkem si brzy zamilovaly stovky lidí a mladý pár se svým nápadem pomalu expanduje do zahraničí.

Na stránce vinylovehodiny.cz nabízí Jan Čížek se svojí partnerkou Kateřinou Dobískovou hodiny z gramofonových desek již od prosince minulého roku. Do letošního Silvestra by jich měli vyrobit asi dva tisíce. „S gramofonovými deskami jsem si jako malý hrával u babičky. Zůstaly mi v paměti, a když jsem podobné hodiny před časem viděl ve Francii, tak mě hned zaujaly. Řekl jsem si, že je škoda staré gramodesky vyhazovat. Pak jsem si vyrobil jedny pro sebe a líbily se, takže bylo rozhodnuto,“ řekl pro ČTK Čížek.

Mladý pár tvoří jak hodiny přímo na míru zákazníkům, tak i velké objednávky pro české firmy. Celý proces výroby hodin se neobejde bez laserového řezacího stroje, nůžek a skalpelu. A to všechno ručně. Z rukou šikovných umělců pak vzejdou originální kousky s různými motivy – například s designem zvířat, motorek nebo českých měst.
Prohlédnout si desky či si je zakoupit mohou zájemci na stránkách umělců, či na stáncích v Praze, Brně, Vídni či Olomouci. „Přímý prodej je lepší než internetový. Lidé si mohou hodiny důkladně prohlédnout. A i když žádné nekoupí, tak si na nás často vzpomenou, když řeší třeba vánoční dárky,“ uzavřel pro ČTK Čížek.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.