Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko, národ kutilů. Oblíbené hobby ovlivnil covid i sociální sítě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Domácí výrobky nejsou pouhými funkčními či dekoračními předměty. Umožňují lidem trávit smysluplně a radostně svůj volný čas, využívat kreativní myšlení a v jistém smyslu ztělesňují identitu svých tvůrců.

Na dosud málo zmapovanou problematiku kutilství v ČR si posvítili vědci ze Sociologického ústavu AV ČR. „Kutilství se proměňuje. Jinak vypadá na vesnici a jinak třeba na Vinohradech v Praze. Liší se také podle věku a pohlaví, ale zajímavé je, že ho většina lidí stále vnímá jako takovou přemkovsko podlahovskou činnost, a to přes všechny proměny, kterými prošlo,“ uvedl Petr Gibas z AV ČR.

Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Kutilství se v Česku zviditelnilo zejména v posledních letech s rozvojem sociálních médií. Lidé na sítích vystavují své výrobky, sdílejí postupy a návody a shánějí rady a tipy pro svou domácí tvorbu. V současnosti se podle průzkumu kutilové začínají kromě domácnosti zajímat také o design a návrhářství, hračky či papírnické potřeby. V řadách spotřebitelů navíc stoupá zájem o ručně a s láskou vyrobené produkty. K nákupu i tvorbě kutilských výrobků vede lidi podle vědců především nespokojenost s nabídkou na trhu, od nízké kvality zboží přes vysokou cenu až po ekologickou stopu.

Motivace k ruční výrobě také výrazně vzrostla s příchodem pandemie covidu. Podomácku vyrobené roušky, štíty a respirátory ozdobily hned s příchodem viru do Česka mnohé tváře. Nedostatek materiálu spojil celé skupiny lidí, které za pomoci svých dosavadních schopností, zkušeností a dovedností ihned kreativně zasáhly.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Vraťte se k jedné z nejoblíbenějších budovatelských her Pharaoh v nové předělávce

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…