Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Doplňky z recyklovaných materiálů ozvláštní šatník a navíc šetří planetu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Skupina českých designerů z různých firem se věnuje zajímavé aktivitě – vyrábí originální módní doplňky z recyklovaných materiálů. Například se zasluhují o to, že materiál ze součástek vysloužilých elektrozařízení místo do koše putuje na mezinárodní přehlídky designu a módy v podobě originálních módních doplňků. Pod rukama mladých českých designérů tak ze zdánlivě odepsaných materiálů vznikají jedinečné šperky i bytové doplňky.

Značka REMA Systém funguje sice od roku 2009, ale díky recyklaci vysloužilého elektrozařízení si ve světě designu vytvořila již své jméno. „Jedná se například o desky plošného spoje, počítačové chladiče, ochranné návleky kabelů, fólie z počítačových klávesnic nebo tlačítka telefonních automatů. Tyto součástky nás fascinují různorodostí tvarů i barev a samy tak ukazují svůj další potenciál,“ vysvětlila pro Ihned.cz koordinátorka projektu Trash Made Adéla Zimáčková.

S dalším nápadem přišli i kreativci se značkou VAHO Fashion, jež se také zabývá recyklací odepsaného materiálu. V České republice značka funguje přes rok a mezi její produkty patří dámské kabelky, peněženky, cestovní tašky či ochranná pouzdra na tablety. Tamní kreativci je ale vyrábí z celkem neobvyklého materiálu, a to z reklamních bannerů i duší z náklaďáků.

„Tato forma recyklace a opětovného využití materiálů, které ztratily své původní využití, je způsobem, jak přistupovat k odpadu, snižovat jeho objem a rozšířit povědomí o této možnosti nejen mezi milovníky módy,“ doplnil pro Ihned.cz distributor značky Petr Vasilev.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Inspirace

Staré gramofonové desky přetváří na stylové hodiny

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.