Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Doplňky z recyklovaných materiálů ozvláštní šatník a navíc šetří planetu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Skupina českých designerů z různých firem se věnuje zajímavé aktivitě – vyrábí originální módní doplňky z recyklovaných materiálů. Například se zasluhují o to, že materiál ze součástek vysloužilých elektrozařízení místo do koše putuje na mezinárodní přehlídky designu a módy v podobě originálních módních doplňků. Pod rukama mladých českých designérů tak ze zdánlivě odepsaných materiálů vznikají jedinečné šperky i bytové doplňky.

Značka REMA Systém funguje sice od roku 2009, ale díky recyklaci vysloužilého elektrozařízení si ve světě designu vytvořila již své jméno. „Jedná se například o desky plošného spoje, počítačové chladiče, ochranné návleky kabelů, fólie z počítačových klávesnic nebo tlačítka telefonních automatů. Tyto součástky nás fascinují různorodostí tvarů i barev a samy tak ukazují svůj další potenciál,“ vysvětlila pro Ihned.cz koordinátorka projektu Trash Made Adéla Zimáčková.

S dalším nápadem přišli i kreativci se značkou VAHO Fashion, jež se také zabývá recyklací odepsaného materiálu. V České republice značka funguje přes rok a mezi její produkty patří dámské kabelky, peněženky, cestovní tašky či ochranná pouzdra na tablety. Tamní kreativci je ale vyrábí z celkem neobvyklého materiálu, a to z reklamních bannerů i duší z náklaďáků.

„Tato forma recyklace a opětovného využití materiálů, které ztratily své původní využití, je způsobem, jak přistupovat k odpadu, snižovat jeho objem a rozšířit povědomí o této možnosti nejen mezi milovníky módy,“ doplnil pro Ihned.cz distributor značky Petr Vasilev.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Inspirace

Staré gramofonové desky přetváří na stylové hodiny

Zaručeně zlepší den

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Nový zdroj obnovitelných paliv. Mohou se vyrábět ze starých vánočních stromků

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…