Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stačí jen zpomalit a budou se dít zázraky. O čem je hnutí slow living?

Ilustrační foto: DepositPhotos

Také byste tempo svého života popsali jako závratné? Pro dnešního člověka je typické, že od rána do večera žije ve spěchu a málokdy si najde čas na odpočinek. Na to reaguje hnutí slow living, které šíří do světa myšlenku, abychom zpomalili a prožili vzácné chvíle života bez koukání na hodinky.  

Také se vám stává, že dnem prolétnete a ani nevíte jak? Po hektické snídani spěcháte do práce, najíte se v rychlosti před schůzkou, běháte sem a tam a v hlavě se vám honí myšlenky jedna za druhou? Nejste sami. Rychlé tempo života je typické pro dnešní dobu a nároky, které na nás klade.

Kdy se o Slow living začalo mluvit?

Slow living, respektive pomalé žití, je myšlenka, kterou v knize Chvála pomalosti popsal kanadský novinář Carl Honoré. Z knihy se stal bestseller přeložený do 33 jazyků. Carl Honoré upozorňuje na to, že rychlé životní tempo nevede nikdy ke kvalitním výsledkům a nedovolí nám prožívat náš život naplno.

Ačkoliv je Chvála pomalosti významnou publikací, kterou by si měl přečíst každý, komu vadí hektičnost jeho života, kořeny hnutí slow living sahají mnohem dále do minulosti. Svůj počátek má v Itálii v 80. letech minulého století, kde aktivisté negativně reagovali na otevření fastfoodu v srdci samého Říma. I proto je slow living velmi často spojován právě s jídlem. Zastánci tohoto životního stylu upřednostňují pomalou gastronomii a kvalitní pokrmy, na jejichž vychutnání si dopřejí dostatek času.

Samotný movement slow livingu se nadále štěpil. Vznikla tak například pomalá móda jako reakce na neetické módní řetězce nebo pomalé cestování, zahradničení či design.

Ilustrační foto: Depositphotos

K čemu je slow living dobrý?

Slow living se může naučit praktikovat každý. Na první pohled se může zdát, že jde o propagaci lenosti či nicnedělání, tak to ale není. Slow living se nevylučuje s pracovitostí, pouze klade důraz na kvalitu, nikoliv na kvantitu práce.

Pokud se rozhodneme v životě trochu zpomalit, přinese nám to mnohé benefity. Tím, že si budeme více vědomi toho, co děláme, získáme čas navíc, protože se vzdáme některých zbytečných aktivit, jako je například prokrastinace na sociálních sítích. Začneme žít více v přítomnosti a budeme si tak vážit každé chvilky.

Zpomalení také osvěží vztahy a pomůže nám budovat pevná pouta s druhými lidmi. Naše neustálé spěchání má totiž velký vliv i na to, jak trávíme čas s blízkými a kolik pozornosti jim opravdu věnujeme. Sami si můžete sáhnout do svědomí. Kolikrát se vám stalo, že jste doopravdy nenaslouchali svému protějšku a vaše mysl se už hnala kamsi za prací?

V neposlední řadě zmírníte každodenní stres, najdete v životě větší smysl a začnete se více propojovat s přírodou. Není s podivem, že slow living má blízko i k šetrnému smýšlení. Žít pomaleji znamená i být si více vědom toho, co se děje okolo mě a jaký vliv má moje chování na mé okolí.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z slowlivingldn.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Které stromy nejlépe čistí vzduch?

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…