Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

2 minuty radosti
Foto: Zlatý oříšek 2022

Česká republika je plná talentovaných a šikovných lidí, máme být rozhodně na co pyšní. Proto jsme si nemohli nechat ujít vyhlášení ceny Zlatý oříšek za rok 2022. Ocenění obdrželo pět chlapců a tři dívky, uvedly servery Zlatý oříšek a České noviny.

Soutěž, ve které získávají ocenění děti do 14 let, oslavila již svůj čtyřiadvacátý ročník. Letos organizátoři obdrželi 156 přihlášek, přičemž z nominovaných určila komise 21 finalistů. Soutěž nemá kategorie, staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech. Z účastníků závěrečného kola vybrali potom porotci sedm vítězů.

Porotu tentokrát zaujal sportovní lezec Jan Štípek, který ve své disciplíně získal mimo jiné titul mistra Evropy v obtížnosti a mistra České republiky v rychlosti a v boulderingu. Dále baletka a karatistka Karolína Miková, jež v roce 2022 vyhrála třeba národní kvalifikaci Dance World Cup a v témže roce se stala vicemistryní Evropy v soutěži karatistů.

Úspěch ovšem nezaznamenali pouze sportovci, ale i umělci. Svou literární tvorbou zaujala Magdaléna Paťhová. První povídku napsala v osmi letech, nyní má na svém kontě knihy Svědek všeho dění a Varhany. Porotce zaujaly také matematické schopnosti Petra Berana nebo hra na hudební nástroje Janka Paška a Sebastiana Cretana.

Zdroj: Zlatý oříšek, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…