Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Spojuje je odhodlání a sen o medaili. Na olympiádě se představí tým složený z uprchlíků

Foto: David Burnett, Mezinárodní olympijský výbor (IOC)

Olympijské hry nejsou jen svátkem sportu, ale také událostí přispívající k vzájemnému poznávání a porozumění. Za každým výkonem stojí životní příběh, tvrdá práce a odhodlání. Přesně za měsíc a den se na olympiádě v Tokiu představí také sportovci, jejichž start s sebou nese poselství naděje pro asi 80 milionů vysídlených lidí na světě.

Tým sportovců se statusem uprchlíka bude soutěžit pod olympijskou vlajkou s pěti kruhy a na stadion vejde hned po Řecích jako druhý v pořadí. Toto rozhodnutí má poukázat na přijetí a sílu lidskosti. Sportovci byli vybráni na základě svých výkonů, ale dbalo se také na regionální vyváženost stejně jako na diverzitu napříč sporty a reprezentativní zastoupení mužů a žen. Všichni se jako tým sejdou až dva dny před odjezdem do Japonska, kde je před přesunem do olympijské vesnice bude hostit univerzita Waseda, na jejichž sportovištích proběhne závěrečný tréninkový kemp.

V týmu jsou hojně zastoupeni běžci. Foto: David Burnett, Mezinárodní olympijský výbor (IOC)

V uprchlickém olympijském družstvu budou převažovat atleti a atletky, a to především na dráhových bězích. Silné bude také zastoupení juda a taekwonda. V něm se představí stříbrná medailistka z Ria Kimia Alizadeh, která dříve reprezentovala Írán, odkud utekla do Německa. V týmu ji doplní její krajané a dále sportovci z Afghánistánu, Kamerunu, Venezuely, Eritrey, Iráku, Sýrie, Súdánu, Jižního Súdánu, Konga a Demokratické republiky Kongo. „To, že přežili válku, útlak a úzkost z exilu z nich už tak dělá neobyčejné lidi, ale to, že vynikají i jako atleti světové úrovně, mě naplňuje neskutečnou hrdostí. Ukazuje to, co všechno je možné, když uprchlíci dostanou příležitost plně využít svůj potenciál,“ prohlásil na adresu 29 sportovců Filippo Grandi, vysoký komisař OSN pro uprchlíky.

Uprchlický olympijský tým vznikl poprvé před hrami v Riu de Janeiru v roce 2016. Na základě jeho úspěchu bylo vytvořeno stipendium pro sportovce, kteří museli nuceně opustit svou zemi. Díky tomu mohlo ve své kariéře pokračovat 56 sportovců, které Mezinárodní olympijský výbor podporoval v přípravě. Vedle toho vznikla i Olympijská uprchlická nadace, jež sportovně rozvíjí mladé lidi, kteří utekli ze svých domovů. Jejím cílem je do roku 2024 poskytnout přístup ke sportovnímu vyžití milionu uprchlíkům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…