Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Německý prezident ocenil českého spisovatele Rudiše za přínos ve sbližování obou národů

Foto: Jaroslav Rudiš

Spisovatel dlouhodobě žijící v Berlíně byl prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem oceněn Záslužným řádem spolkové republiky Německo za ukazování společné historie z rozličných perspektiv. Ocenil jeho úsilí o „prorážení cest, stavění mostů a překonávání hranic.“

Jaroslav Rudiš sdílí s německým prezidentem jazyk i vztah k železnici, kde se při jeho srpnové návštěvě poprvé setkali. Vlakové spojení mezi metropolemi obou zemí je podle něj symbolem svobody. V posledních dnech mu na toto téma vyšla německy psaná kniha Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen (Příručka pro cestování vlakem). Na jeho inklinaci k němčině ukazuje i román Winterbergova poslední cesta, který byl v jazyce našich sousedů publikován již v roce 2019. Český čtenář se může na historický exkurz cestou vlakem z Berlína do Sarajeva těšit 14. října.

Neúnavně bojuje proti nedostatku povědomí o historii, který, jak říká, usnadňuje populistům rozsévání nenávisti a sváru,“ citovala prohlášení německého prezidenta na adresu spisovatele Česká televize. Vedle Rudiše vyznamenal na Den německé jednoty 3. října dalších 16 osobností za jejich kulturní činnost. „Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i v pandemických časech,“ uvádí prezidentova kancelář na svých webových stránkách.

Zdroj: Česká televize, bundespraesident.de

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Farmář s velkým srdcem. Roky lidem tajně platil léky, pravdu se dozvěděli až po jeho smrti

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…