Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Německý prezident ocenil českého spisovatele Rudiše za přínos ve sbližování obou národů

Foto: Jaroslav Rudiš

Spisovatel dlouhodobě žijící v Berlíně byl prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem oceněn Záslužným řádem spolkové republiky Německo za ukazování společné historie z rozličných perspektiv. Ocenil jeho úsilí o „prorážení cest, stavění mostů a překonávání hranic.“

Jaroslav Rudiš sdílí s německým prezidentem jazyk i vztah k železnici, kde se při jeho srpnové návštěvě poprvé setkali. Vlakové spojení mezi metropolemi obou zemí je podle něj symbolem svobody. V posledních dnech mu na toto téma vyšla německy psaná kniha Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen (Příručka pro cestování vlakem). Na jeho inklinaci k němčině ukazuje i román Winterbergova poslední cesta, který byl v jazyce našich sousedů publikován již v roce 2019. Český čtenář se může na historický exkurz cestou vlakem z Berlína do Sarajeva těšit 14. října.

Neúnavně bojuje proti nedostatku povědomí o historii, který, jak říká, usnadňuje populistům rozsévání nenávisti a sváru,“ citovala prohlášení německého prezidenta na adresu spisovatele Česká televize. Vedle Rudiše vyznamenal na Den německé jednoty 3. října dalších 16 osobností za jejich kulturní činnost. „Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i v pandemických časech,“ uvádí prezidentova kancelář na svých webových stránkách.

Zdroj: Česká televize, bundespraesident.de

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…