Spisovatel dlouhodobě žijící v Berlíně byl prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem oceněn Záslužným řádem spolkové republiky Německo za ukazování společné historie z rozličných perspektiv. Ocenil jeho úsilí o „prorážení cest, stavění mostů a překonávání hranic.“
Jaroslav Rudiš sdílí s německým prezidentem jazyk i vztah k železnici, kde se při jeho srpnové návštěvě poprvé setkali. Vlakové spojení mezi metropolemi obou zemí je podle něj symbolem svobody. V posledních dnech mu na toto téma vyšla německy psaná kniha Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen (Příručka pro cestování vlakem). Na jeho inklinaci k němčině ukazuje i román Winterbergova poslední cesta, který byl v jazyce našich sousedů publikován již v roce 2019. Český čtenář se může na historický exkurz cestou vlakem z Berlína do Sarajeva těšit 14. října.
„Neúnavně bojuje proti nedostatku povědomí o historii, který, jak říká, usnadňuje populistům rozsévání nenávisti a sváru,“ citovala prohlášení německého prezidenta na adresu spisovatele Česká televize. Vedle Rudiše vyznamenal na Den německé jednoty 3. října dalších 16 osobností za jejich kulturní činnost. „Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i v pandemických časech,“ uvádí prezidentova kancelář na svých webových stránkách.
Zdroj: Česká televize, bundespraesident.de
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…