Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Foto: Chybik + Kristof

Albánie se mění v prosperující zemi jak v oblasti turistiky, tak byznysu a kultury. Na proměně hlavního města Tirany se bude podílet česko-slovenské architektonické duo Chybik + Kristof, informoval magazín Forbes.cz

Vítězný návrh uspěl v ostré konkurenci věhlasných architektonických studií. Dvojice Ondřej Chybík a Michal Krištof navrhli věž, která bude excelovat díky výšce 83 metrů a také výrazné červené barvě. Sídlo v ní najdou restaurace, obchody, kanceláře, ale také exkluzivní byty, které budou umístěné v nejvyšších patrech. „Jde o seismicky aktivní oblast, takže ke stavbám se používá nejvíce beton. Stavba je specifická i kvůli teplému podnebí. V létě v Tiraně bývá obrovské vedro, takže naše řešení má i klimatickou linku. Je tam co nejvíce pasivních prvků, aby v bytech bylo příjemně a nepřehřívaly se,“ doplňuje další specifika stavby Krištof.

Foto: Chybik + Kristof

Jednou z proměn Tirany  je nový bulvár, který povede od Skanderbergova náměstí na sever. Jeho součástí bude právě i multifunkční věž, sídlit bude naproti plánované národní opeře. „Jde o velmi dynamickou zemi, nejen z pohledu architektury se tam toho nyní děje strašně moc. A to nejen v Tiraně, ale i na pobřeží, kde probíhá také obrovský rozvoj. A navíc se tam nyní střetává zajímavá mezinárodní konkurence,“ dodává Krištof. V minulém roce se otevřelo například zrekonstruované Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnor, místními nazývané Pyramida. Dříve šlo o muzeum odkazu komunistického vládce Envera Hodži, dnes se tu nachází hub technologických a vědeckých startupů, ale dveře jsou otevřené i veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…