Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální obuv zmírní potíže těhotných žen

Výzkum ukázal, že vyvíjená zdravotní obuv může těhotným přinést řadu výhod. Zdroj fotografie: archiv MU

Řada žen prožije těhotenské měsíce příjemně, jiné ale trápí různé zdravotní obtíže. Otoky nohou, křeče, bolesti,… S některými nepříjemnými projevy by ženám v očekávání mohla pomoct speciální obuv, na níž momentálně pracují vědci z Brna.

Odborníci z brněnské Masarykovy univerzity pracovali v předběžném výzkumu se vzorkem 30 těhotných žen. Vybrali je původně proto, že poměrně rychle přibírají, a vědci tak mohou sledovat změny na jejich chodidlech. Průzkum však ukázal, že vyvíjená zdravotní obuv může těhotným přinést i řadu výhod.

„Všechny se shodly, že až do poslední fáze těhotenství neznaly výskyt křečí. U těch, které měly klenbu nohy horší, se navíc ukázalo, že po určité době jim fungovala lépe,“vysvětlil vedoucí výzkumu Martin Zvonař. Vzhledem ke zjištěným poznatkům se vědci z fakulty sportovních studií pouštějí do rozsáhlejšího zkoumání, v němž se zaměří na stovku těhotných žen, kterou budou sledovat deset měsíců. S realizací výzkumu pomohla dotace od Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši jeden milion korun.

Fakulta pracuje na vzniku obuvi s regionálním výrobcem bot Josefem Hanákem, a to už přes pět let. Společně patentovali speciální vložku do bot, která napravuje klenbu nohy, a později i celou botu. Pokud výzkum potvrdí domněnky, zváží firma výrobu speciální obuvi právě pro těhotné, čemuž by byl přizpůsoben i vzhled a použitý materiál. V budoucnu se vědci chystají zaměřit na boty pro diabetiky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.