Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sopky pokrývají téměř celý povrch Venuše

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Fascinují vás sopky? V tom případě vás pravděpodobně nadchne tato zpráva. Vědci zjistili, že Venuše není jen tak obyčejná planeta. Téměř celou ji totiž pokrývají sopky, informoval server Earth a Journal of Geophysical Research Planets.

Vědci z Washingtonské univerzity v St. Louis sestavili nejkomplexnější mapu všech vulkanických staveb na Venuši s databází 85 tisíc sopek. Pomohly jim k tomu radarové snímky z mise NASA Magellan. Podle odborníků se jedná o zásadní průlom v chápání vulkanických vlastností planety. „Tento dokument poskytuje nejkomplexnější mapu všech sopečných staveb na Venuši, která byla kdy sestavena. Poskytuje výzkumníkům nesmírně cennou databázi pro pochopení vulkanismů na této planetě,“ uvedl planetární vědec Paul Byrne.

Nová databáze umožní vědcům přemýšlet, kde hledat důkazy o nedávné geologické aktivitě. Studie zahrnuje podrobné analýzy toho, kde jsou sopky a jak jsou seskupeny i informace o jejich prostorovém rozložení a geofyzikálních vlastnostech planety, jako je tloušťka kůry. Soubor dat je uschován na Washingtonské univerzitě a je veřejně dostupný pro použití dalším vědcům. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…