Indové učinili přelomové zjištění ohledně Měsíce. Jejich robotické vozítko tam a v blízkosti lunárního jižního pólu potvrdilo přítomnost síry a dalších chemických prvků, informoval server České noviny.
O tom, že se Indům povedlo přistát na Měsíci, jsme informovali minulý týden zde. Na Měsíci z přistávacího modulu vyjelo 26kilogramové vozítko nazvané Pragján, což v sanskrtu znamená moudrost. Rover je poháněn solární energií a jeho životnost je plánována nejméně na jeden lunární den, což je asi 14 pozemských dní. „Spektroskop, kterým je vozítko vybaveno, zaznamenal rovněž přítomnost hliníku, železa, vápníku, chrómu, titanu, manganu, kyslíku a křemíku,“ uvedla na své webové stránce indická vesmírná agentura. „Měření na místě rovněž beze všech pochybností potvrdilo přítomnost síry, což přístroje na palubě družic neumožňovaly,“ dodala agentura.
U neprobádaného jižního pólu Měsíce pátrá rover především po stopách zmrzlé vody, jejíž výskyt by podpořil plány na osídlení jediné přirozené družice Země. Mělo by také studovat atmosféru Měsíce a seismickou činnost, uvedl šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru Šrídhar Panikkar Sómnáth.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…