Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dny se prodlužují tím, jak se Měsíc vzdaluje Zemi

Ilustrační foto: Pexels

Nedávná studie zkoumající spojení Země s Měsícem odhalila, že dny na naší planetě se postupně prodlužují. Děje se tak především kvůli změnám vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, informoval server Earth.

Podle odborníků před asi 1,4 miliardami let trval den na Zemi něco málo přes 18 hodin. Bylo to způsobené větší blízkostí Měsíce, který ovlivnil rotační chování Země. „Jak se Měsíc vzdaluje, Země je jako rotující krasobruslař, který zpomaluje, když natahuje ruce,“ vysvětlil spoluautor studie Stephen Meyers, profesor geověd na University of Wisconsin-Madison.

Pro vysvětlení tohoto jevu provedli vědci analýzu ​​propojující astronomické teorie a geologii – metodu nazývanou astrochronologie. Ta nabízí pohled na starověkou geologii Země, vývoj sluneční soustavy a staré klimatické přechody zachycené ve skalních útvarech. „Jednou z našich ambicí bylo použít astrochronologii k určení času v nejvzdálenější minulosti, k vytvoření velmi starých geologických časových měřítek. Chceme být schopni studovat horniny staré miliardy let způsobem, který je srovnatelný s tím, jak studujeme moderní geologické procesy,“ řekl Meyers.

Související články

Zaručeně zlepší den

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…