Nedávná studie zkoumající spojení Země s Měsícem odhalila, že dny na naší planetě se postupně prodlužují. Děje se tak především kvůli změnám vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, informoval server Earth.
Podle odborníků před asi 1,4 miliardami let trval den na Zemi něco málo přes 18 hodin. Bylo to způsobené větší blízkostí Měsíce, který ovlivnil rotační chování Země. „Jak se Měsíc vzdaluje, Země je jako rotující krasobruslař, který zpomaluje, když natahuje ruce,“ vysvětlil spoluautor studie Stephen Meyers, profesor geověd na University of Wisconsin-Madison.
Pro vysvětlení tohoto jevu provedli vědci analýzu propojující astronomické teorie a geologii – metodu nazývanou astrochronologie. Ta nabízí pohled na starověkou geologii Země, vývoj sluneční soustavy a staré klimatické přechody zachycené ve skalních útvarech. „Jednou z našich ambicí bylo použít astrochronologii k určení času v nejvzdálenější minulosti, k vytvoření velmi starých geologických časových měřítek. Chceme být schopni studovat horniny staré miliardy let způsobem, který je srovnatelný s tím, jak studujeme moderní geologické procesy,“ řekl Meyers.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…