Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Solidarity mají na rozdávání. Mlsné balíčky pomáhají zaměstnancům i lidem bez domova

Ilustrační foto: Unsplash

Rok 2020 byl pro ni – stejně jako pro spoustu dalších – zlomový. Pražská tréninková restaurace Mlsná kavka oslavila deset let od otevření, a zároveň musela kvůli pandemii pozastavit svůj provoz. Díky podpoře veřejnosti i touze pomáhat však provozovatelé našli způsob, jak i nadále trénovat své zaměstnance, a navíc nasytit lidi bez střechy nad hlavou.

„Každý rok u nás projde pracovním tréninkem 13 lidí se zkušeností s duševním onemocněním, kteří se na své cestě k uzdravení dostali už tak daleko, že se začínají poohlížet po práci. Ještě si ale tolik nevěří a chtějí si některé věci vyzkoušet nanečisto. To jim právě v Mlsné kavce umožňujeme,“ vysvětlují majitelé restaurace sídlící v pražském Karlíně. Že to má smysl, potvrzuje i Láďa, který jedním ze zaměstnanců: „Je to dobrý start do normálního života. To nejlepší, co dostanete, je opora… pocit, že jste ještě pro společnost potřební a že v ní máte své místo.“

Nyní však hrozilo, že zůstane Láďa i tucet jeho kolegů bez práce. Majitelé proto dali hlavy dohromady a vytvořili projekt takzvaných mlsných balíčků pro lidi bez domova. Díky finanční podpoře veřejnosti tak v restaurační kuchyni chystají balíčky, které obsahují čerstvou domácí bagetu a banánový flapjack. Snadno přenositelné jídlo pak terénní pracovníci Armády spásy rozdají lidem bez domova.

Projekt s finanční podporou veřejnosti pomáhá restauraci, zaměstnancům i lidem bez domova. Foto: Mlsná kavka

Zdálo by se, že pár objednávek za den pro trénink není mnoho a že to s realitou pracovního trhu nemá moc společného. Ale my dnes a denně vidíme, jak moc velkou cenu to má. Díky každé objednávce totiž mají naši klienti důvod k nám do rehabilitace (tréninku pracovních dovedností) i v těchto těžkých časech chodit. Musí vyjít z domu, jet autobusem, potkat se s lidmi. Bourá to šedý stereotyp pandemického bezčasí a pomáhá to udržet se alespoň rámcově v duševní rovnováze. A to dnes potřebujeme všichni,“ zdůrazňují autoři projektu. Zájemci mohou přispět prostřednictvím darovací výzvy na portálu Donio. Jeden mlsný balíček vyjde na 50 korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…