Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Půl milionu každých pět minut. Češi se semkli na pomoc Moravě a trhají dárcovské rekordy

Ilustrační foto: Depositphotos

Přírodní katastrofa, která ve čtvrtek zasáhla několik obcí na jižní Moravě nemá v České republice obdoby. Tragédie ale opět ukázala důležitou věc – Češi umí v krizových momentech táhnout za jeden provaz. Do sbírek charitativních organizací a darovacích portálů věnovali během pouhých dvou dní stovky milionů korun. Přinášíme vám přehled možností, jak můžete jižní Moravě pomoci i vy.

Finanční pomoc je zásadní

Na situaci v poničených obcích reagovaly v podstatě okamžitě všechny velké dárcovské portály. Diecézní charita založila transparentní sbírkový účet 4211325188/6800, na který mohou lidé posílat dary s variabilním symbolem 2002. Přispět lze také zasláním DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90. 

Obrovskou solidaritu pak zaznamenal portál Darujme Nadace Via. V obecné sbírce je už přes 140 milionů korun. Jak řekl v DVTV výkonný ředitel nadace Zdeněk Mihalco, dárci v určitý moment posílali půl milionu za pět minut, což je dosud něco nevídaného. Uvolnění a směřování finančních prostředků nadace intenzivně řeší s krizovým štábem, krajem i neziskovými organizacemi. Na portále Donio je pak možné podpořit konkrétní příběhy lidí, kterým tornádo zničilo veškerý majetek.

Materiální a fyzická pomoc

Také ve snaze o zajištění potravin a zboží pro postižené obce se vlna solidarity masivně šířila napříč jednotlivci i firmami. Okamžitou pomoc organizovalo město Brno, podnikatelé i obchodní řetězce. Podle zpráv Jihomoravského kraje je momentálně v zasažených oblastech dostatek potravin, nejakutnější je pak zajištění velkého množství plachet na zakrytí poničených střech, nářadí a těžké techniky, nebo třeba power banek pro nabíjení elektroniky.

Podle hejtmana Jana Grolicha by ale lidé neměli neorganizovaně přijíždět na vlastní pěst. Množství automobilů v rozbořených obcích totiž ztěžuje práci záchranným jednotkám. Lidé, kteří chtějí pomoci, mohou sledovat facebookové skupiny Hodoňáci, Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu nebo Břeclaváci, kde je možné nabídnout své služby nebo pomoc poptat. V případě cesty do zasažených míst je pak ideální odstavit vůz mimo samotnou obec a na místo dorazit pěšky. Jak ale uvádí Jan Grolich na Twitteru, čas ochotných dobrovolníků ještě přijde poté, co záchranné složky zkontrolují nejhůře zasažené oblasti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…