Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Půl milionu každých pět minut. Češi se semkli na pomoc Moravě a trhají dárcovské rekordy

Ilustrační foto: Depositphotos

Přírodní katastrofa, která ve čtvrtek zasáhla několik obcí na jižní Moravě nemá v České republice obdoby. Tragédie ale opět ukázala důležitou věc – Češi umí v krizových momentech táhnout za jeden provaz. Do sbírek charitativních organizací a darovacích portálů věnovali během pouhých dvou dní stovky milionů korun. Přinášíme vám přehled možností, jak můžete jižní Moravě pomoci i vy.

Finanční pomoc je zásadní

Na situaci v poničených obcích reagovaly v podstatě okamžitě všechny velké dárcovské portály. Diecézní charita založila transparentní sbírkový účet 4211325188/6800, na který mohou lidé posílat dary s variabilním symbolem 2002. Přispět lze také zasláním DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90. 

Obrovskou solidaritu pak zaznamenal portál Darujme Nadace Via. V obecné sbírce je už přes 140 milionů korun. Jak řekl v DVTV výkonný ředitel nadace Zdeněk Mihalco, dárci v určitý moment posílali půl milionu za pět minut, což je dosud něco nevídaného. Uvolnění a směřování finančních prostředků nadace intenzivně řeší s krizovým štábem, krajem i neziskovými organizacemi. Na portále Donio je pak možné podpořit konkrétní příběhy lidí, kterým tornádo zničilo veškerý majetek.

Materiální a fyzická pomoc

Také ve snaze o zajištění potravin a zboží pro postižené obce se vlna solidarity masivně šířila napříč jednotlivci i firmami. Okamžitou pomoc organizovalo město Brno, podnikatelé i obchodní řetězce. Podle zpráv Jihomoravského kraje je momentálně v zasažených oblastech dostatek potravin, nejakutnější je pak zajištění velkého množství plachet na zakrytí poničených střech, nářadí a těžké techniky, nebo třeba power banek pro nabíjení elektroniky.

Podle hejtmana Jana Grolicha by ale lidé neměli neorganizovaně přijíždět na vlastní pěst. Množství automobilů v rozbořených obcích totiž ztěžuje práci záchranným jednotkám. Lidé, kteří chtějí pomoci, mohou sledovat facebookové skupiny Hodoňáci, Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu nebo Břeclaváci, kde je možné nabídnout své služby nebo pomoc poptat. V případě cesty do zasažených míst je pak ideální odstavit vůz mimo samotnou obec a na místo dorazit pěšky. Jak ale uvádí Jan Grolich na Twitteru, čas ochotných dobrovolníků ještě přijde poté, co záchranné složky zkontrolují nejhůře zasažené oblasti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …