Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místní místním pomáhají lidem bez domova a v nouzi překonávat sociální bariéry

Lidé v nouzi nebo bez domova mohou navštívit například kavárnu Pražírna. Foto: Místní místním

Veronika Kličková a Václav Mejstřík z Místní místním nám přiblížili činnost této jejich Solidární sítě, která spojuje podniky nabízející drobnou pomoc lidem bez domova a v nouzi na bázi dobrovolnictví. Využití služeb není nijak podmíněno, a tak každý může využít možnosti si bezplatně nabít telefon či si dát sklenici kohoutkové vody. Pomáhají tak z Prahy dělat solidárnější a přívětivější místo pro všechny.

Jak vaše iniciativa Místní místním vznikla?
Veronika: Ani jeden z nás bohužel u zrodu nebyl, ale zakladatelé Ester Pacltová a Jakub Dutka se inspirovali původně francouzskou iniciativou Le Carillon. Tam to velmi pěkně fungovalo již nějakou dobu a šířili svou myšlenku dále do dalších zemí a měst. U nás se začalo v roce 2017, kdy se nejdříve dělal průzkum mezi lidmi bez domova, jestli by o takové služby byl zájem. Do roku 2019 jelo Místní místním v pilotním režimu, kdy byly zapojené jen asi 4 podniky a zkoušelo se, jak to celé bude fungovat. Zjistili jsme, že drobné služby zdarma nabízené v komerčních podnicích mimo centra sociálních služeb a ze strany běžné společnosti směrem k lidem v nouzi v Praze chybí a jsou potřeba.

Zakladatelka a ředitelka organizace Ester Pacltová. Foto: Místní místním

Zatím fungujete tedy jen v Praze?
Veronika: Ano, zaměřujeme se na Prahu, ale budeme pracovat na metodice, ve které chceme dát dohromady naše zkušenosti a poznatky a nabídnout je ostatním městům, aby mohly rozjet své iniciativy a měly to jednodušší.

Snažíme se propojovat různé skupiny lidí a dáváme možnost veřejnosti, aby se zapojila a pomáhala. Některé podniky už takové služby třeba nabízely dříve a my o nich dáváme vědět dále. Podniky mají naši nálepku, takže je lidé dobře najdou a hned vědí, co třeba nabízejí. Zapojených podniků je teď 19 po celé Praze (v 8 městských částech), jsou to různé restaurace (Střecha, Bistro Habibi, Mlsná Kavka), kavárny (Café Therapy, Dobrá trafika, Pracovna, Roh, Knihkopec a další), ale i divadlo Studio Hrdinů, nově máme také spolupráci s městskou knihovnou Na Jezerce nebo Restart shopem. Ale určitě se nebráníme dalším spolupracím a budeme rádi za jakýkoliv tip. Soustředíme se hlavně na rozšiřování této sítě.

V čem přesně tedy pomoc spočívá?
Václav: Podniky mají určité služby, které nabízí zdarma na své náklady, třeba vodu, nabíjení telefonu, využití toalety. Tyto služby si určují zapojené podniky samy. Druhá možnost je, že vy v takovém podniku zakoupíte voucher třeba na kávu, polévku, oběd zdarma pro někoho v nouzi. Buď zůstane takový voucher v podniku „zavěšený“ a když přijde někdo, kdo danou věc potřebuje, tak mu ji podnik poskytne. Nebo ten voucher můžete věnovat i konkrétní osobě. Případně můžete darovat libovolnou částku na našem webu.

Zprostředkováváme komunikaci mezi zapojenými podniky a organizacemi, které se starají o lidi bez domova a v nouzi, které o těchto službách šíří povědomí. Jde o Naději, Armádu spásy, Charitu, a i menší sociální neziskové organizace. Také nabízíme podnikům školení a workshopy, jak k lidem v nouzi přistupovat, jak předcházet konfliktním situacím, na koho se obrátit ze sociálních služeb apod.

Vouchery, které v solidárních podnicích můžete koupit a ponechat někomu v nouzi. Foto: Místní místním

Jaká je odezva od lidí bez domova nebo v nouzi?
Veronika: Někteří chodí do těch podniků služby využívat pravidelně, je to pro ně taková záchytná síť a chodí si tam popovídat, být trochu ve společnosti. Je to pro ně velký rozdíl než jít do střediska sociálních služeb, mohou se potkat s jinými lidmi a cítit se „přijatí“. Velmi oblíbené je právě divadlo ve Studiu hrdinů, protože za zážitky se jen tak nedostanou.

Na začátku března proběhla akce právě pro Solidární síť, co se tam dělo?
Václav: Šlo o setkání zapojených podniků a subjektů jako jsou městské části nebo sociální služby. Dělali jsme školení interakcí pro podniky, vyhodnocovali jsme zpětnou vazbu od podniků a zhodnocovali celou spolupráci. Lidé mezi sebou také sdíleli zkušenosti. Bylo skvělé, že se nám podařilo propojit opět různé skupiny lidí.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Václav: Kromě stálého rozšiřování sítě solidárních podniků teď řešíme, že bychom pořádali více přednášek pro veřejnost, abychom je nalákali k pomoci lidem v nouzi. Chceme také pomoci destigmatizaci tohoto tématu. Ale spíše až v druhé polovině roku. Právě teď ještě probíhá sbírka použitých telefonů, nabíječek nebo předplacených SIM karet na 4 sběrných místech (Café Therapy na Praze 7, prostor39 na Praze 3, Studio Hrdinů a Acid Coffee na Praze 7), kde se můžete zastavit, pokud vám doma něco přebývá.

Místní místním


Místní místním, z.ú. je neziskovou organizací, která otevírá diskuzi a podporuje společnost v přímé pomoci lidem ve svém okolí. Vytváří síť sociálně přívětivých míst, jež se rozhodly nabízet zdarma drobné služby lidem bez domova a komukoliv, kdo se ocitne v nouzi. Přečíst už jste si o nich mohli v našem minulém článku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…