Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Smích pomáhá k lepšímu zdraví, snižuje tlak a posiluje břicho

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Smích léčí a spojuje. Není nic lepšího než se z plna hrdla zasmát s přáteli nad zábavnými historkami nebo u skvělé komedie. Nejenže je to skvěle strávený čas, ale smích má také minimálně šest prokázaných zdravotních benefitů. Jaké to jsou?

Smích pomáhá uvolnit stres. Podle dat výzkumníků smích zmírňuje stres tím, že zklidňuje stresové odpovědi organismu. Dokonce i pouhé očekávání smíchu má podobný efekt. Ve studii z roku 2008 výzkumníci zjistili, že se při očekávání zábavných momentů hladina stresových hormonů v organismu člověka snížila o 38 až 70 procent.

Může také ulevit od bolesti. Stand-up komedie může být dobrým způsobem, jak zvládat chronickou bolest. Díky smíchu tělo přirozeně produkuje látky, které tiší bolest. Ve studii z roku 2011 vydanou vědci z Oxfordské univerzity se píše, že čím více se člověk směje, tím méně bolesti cítí.

Dosyta se nasmát pomáhá posílit imunitní systém. Pokud vás na podzim trápí nachlazení, jednou z možností, jak se rychleji uzdravit, může být sledování vtipného filmu či přímo čtení vtipů. Některé ze studií prokázali, že smích zvyšuje množství protilátek potřebných na boj s infekcí. Současně může dojít i k uvolňování neuropeptidů, které napomáhají při boji s nemocemi a stresem.

Smích snižuje krevní tlak. Přinejmenším to tvrdí dvě nezávislé studie, v nichž vědci přišli na to, že smích zlepšuje proudění krve v artériích, tudíž snižuje tlak krve, stejně jako riziko vzniku srdečního onemocnění. Sledování zábavného filmu pak zlepšovalo krevní tlak až po dobu 24 hodin.

Hluboký smích stimuluje mysl. Kognitivní neurovědec Scott Weems zjistil, že lidé po shlédnutí komedie lépe odpovídali na úkoly spojené se sémantikou. „Komedie je jako duševní cvičení. Podobně jako fyzické cvičení posiluje tělo, komedie zlepšuje myšlení,“ uvedl výzkumník Weems pro Psychology Today.

Vydatný smích někdy vydá za víc než pět minut posilování břicha. Sledování komedie nebo večer s přáteli, kdy vás od smíchu bolí břicho, může být skvělým a snadným cvičením. Studie ukázaly, že deset až patnáct minut smíchu dokáže spálit až 50 kalorií a současně procvičit svaly na břiše, které se musí stahovat a uvolňovat. Smíchem se procvičí i ramena.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …