Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovensko jde Česku příkladem. S odpadem v přírodě se vypořádalo novým zákonem

Zdroj fotografie: Pexels

Ročně se na Slovensku vyprodukuje miliarda PET lahví. Více než třetina z nich přitom končí na skládkách nebo volně pohozená v přírodě. Tomu je však nyní konec. Schválení nového zákona o zálohování nápojových obalů slibuje výraznou změnu k lepšímu.

Od příštího roku musí všechny slovenské obchody s rozlohou nad 300 metrů čtverečních prodávat plechovky i PET lahve s vratnou zálohou. Výše zálohy bude zhruba 15 centů. Prázdné nápojové obaly mohou lidé vrátit v automatech výměnou za hotovost, stejným způsobem jako třeba lahve od piva. Díky zálohování by mělo až 90 procent obalů končit v recyklačních centrech.

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

„Nastavili jsme legislativu tak, abychom zbavili slovenské lesy, řeky a jezera plastového odpadu a zároveň, aby byl celý systém pro spotřebitele co nejkomfortnější a motivoval k třídění i ty lidi, kteří jinak odpady netřídí,“ uvedl ministr životního prostředí Ján Budaj.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…