Zlepšit ochranu přírody a zmapovat vzácnost jednotlivých druhů. To jsou hlavní cíle prvního sčítání divokých zvířat ve více než čtyřiceti keňských oblastech. Pozornosti se dočkají především suchozemští či ve vodě žijící savci, některé druhy ptáků, pštrosů, vysoce ohrožení primáti nebo ještěři. Sčítání provede Keňská agentura na ochranu divoké zvěře (KSW) a potrvá až do července.
Přestože zjišťování stavu nejzranitelnějších keňských druhů, jako jsou nosorožci nebo sloni, probíhá pravidelně, systematické sčítání zvířat ve všech oblastech země se uskuteční vůbec poprvé. Dosud tak měli odborníci o počtu živočichů často jen selektivní přehled. „Víme, že existují velké mezery. Nejspíš nevíme příliš mnoho o tom, co se děje v severní Keni,“ uvedla Winnie Kiiru z KSW.
Podrobnější informace o množství velké zvěře budou výzkumníci zjišťovat ze vzduchu pomocí helikoptér, pro sečtení v lese žijících živočichů pak využijí trasování jejich trusu či skryté kamery. Speciální důraz budou klást například na stav luskounů nebo antilop sobolích, kterých už se v Keni vyskytuje jen několik desítek.
Zdroj: Reuters
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…