Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli opuštěnému slůněti rodinu díky DNA testu trusu

Foto: se svolením Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW)

Příběh s hollywoodským scénářem zažilo slůně ze státu Burkina Faso, které jako tříměsíční našli záchranáři v září 2017. O samičku, které dali jméno Nania, se postarali a pracují na tom, aby ji vypustili zpět do přírody. Díky spolupráci s Mezinárodním fondem pro ochranu zvířat (IFAW) se na základě DNA trusu podařilo lokalizovat, kde žije její rodné stádo.

Aby mohli ochránci Naniu vypustit do přírody, je potřeba vybrat skupinu slonů, do které bude začleněna. Nalezení skutečné rodiny by přitom znamenalo takřka jistotu, že se jí bude i nadále dařit. Vědci proto zanalyzovali 16 sesbíraných vzorků trusu z národního parku Deux Balé a porovnali je s trusem nalezené sloní samičky. „Rodič musí sdílet 50 procent svých alel se svou dcerou. Takže jsme se snažili zjistit, zda v každé z těchto rodinných skupin máme rodiče a potomky, sourozence nebo nevlastního bratra,“ vysvětluje Sam Wasser, ředitel Centra biologie ochrany přírody na Washingtonské univerzitě.

Výsledky vědce potěšily. Jeden ze vzorků opravdu patřil její matce nebo nevlastní sestře, jež chodila pít k jezeru nedaleko od místa, kde byla Nania nalezena. „Byla jsem úplně ohromena. Vše nasvědčuje tomu, že Naniina matka je naživu!“ podělila se o své nadšení Céline Sissler-Bienvenu, ředitelka IFAW pro Francii a frankofonní Afriku, která proces organizačně vedla.

Testy DNA navíc potvrdily, že Nania patří ke kriticky ohroženému poddruhu slona pralesního, což ji dělá nesmírně cennou pro jejich zachování v přírodě. „Její návrat do divočiny mezi slony ze stejné genové větve umožní jejich větší genetickou rozmanitost a posílení populací divokých slonů,“ vysvětluje ochránkyně zvířat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Tajemství psí inteligence: víte, proč naklánějí hlavu, když na ně mluvíme?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…