Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli opuštěnému slůněti rodinu díky DNA testu trusu

Foto: se svolením Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW)

Příběh s hollywoodským scénářem zažilo slůně ze státu Burkina Faso, které jako tříměsíční našli záchranáři v září 2017. O samičku, které dali jméno Nania, se postarali a pracují na tom, aby ji vypustili zpět do přírody. Díky spolupráci s Mezinárodním fondem pro ochranu zvířat (IFAW) se na základě DNA trusu podařilo lokalizovat, kde žije její rodné stádo.

Aby mohli ochránci Naniu vypustit do přírody, je potřeba vybrat skupinu slonů, do které bude začleněna. Nalezení skutečné rodiny by přitom znamenalo takřka jistotu, že se jí bude i nadále dařit. Vědci proto zanalyzovali 16 sesbíraných vzorků trusu z národního parku Deux Balé a porovnali je s trusem nalezené sloní samičky. „Rodič musí sdílet 50 procent svých alel se svou dcerou. Takže jsme se snažili zjistit, zda v každé z těchto rodinných skupin máme rodiče a potomky, sourozence nebo nevlastního bratra,“ vysvětluje Sam Wasser, ředitel Centra biologie ochrany přírody na Washingtonské univerzitě.

Výsledky vědce potěšily. Jeden ze vzorků opravdu patřil její matce nebo nevlastní sestře, jež chodila pít k jezeru nedaleko od místa, kde byla Nania nalezena. „Byla jsem úplně ohromena. Vše nasvědčuje tomu, že Naniina matka je naživu!“ podělila se o své nadšení Céline Sissler-Bienvenu, ředitelka IFAW pro Francii a frankofonní Afriku, která proces organizačně vedla.

Testy DNA navíc potvrdily, že Nania patří ke kriticky ohroženému poddruhu slona pralesního, což ji dělá nesmírně cennou pro jejich zachování v přírodě. „Její návrat do divočiny mezi slony ze stejné genové větve umožní jejich větší genetickou rozmanitost a posílení populací divokých slonů,“ vysvětluje ochránkyně zvířat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…