Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snahy ochránců zvířat se vyplácí. Které druhy se daří zachraňovat?

Ilustrační foto: Depositphotos

Denně na nás vyskakují smutné zprávy o živočišných druzích na pokraji vyhynutí. Jak se ale můžete přesvědčit v tomto článku, jsou i pozitivní zprávy, ze kterých můžeme mít radost.

Snahy ochránců zvířat a opatření s cílem uchránit živočišné druhy před pytláky jsou v některých případech úspěšné. Dokonce se daří na některých místech populaci zvířat zvyšovat. Nové zprávy ze světa tak přinášejí naději na záchranu některých druhů zvířat.

Populace žiraf v Africe roste

Novou naději dává vědcům růst populace žiraf napříč Afrikou. Od roku 2015 se jejich počet zvýšil o celých 20 %. Celá žirafí populace nyní čítá okolo 117 tisíc jedinců. Růst je podle vědců důsledkem snah o ochranu žiraf v některých částech Afriky, zároveň jsou však nová data přesnější než ty z roku 2015.

Zatímco dlouho byly žirafy považovány za pouze jeden druh, nyní jsou známé až čtyři druhy. U tří z těchto druhů, severních, síťovaných a masajských, zaznamenali ochránci významný růst populace. Čtvrtý druh, jižní žirafy, zůstává na relativně stabilních počtech.

Ilustrační foto: Depositphotos

V Nepálu se zdvojnásobil počet tygrů

Snahy o záchranu ohrožených druhů nesou ovoce také v Nepálu. Díky tvrdému přístupu k pytláctví a úzké spolupráci s komunitami žijícími poblíž tygřích oblastí se podařilo za posledních deset let zdvojnásobit populaci tygrů na území tohoto asijského státu, a to z původních 121 šelem v roce 2010 na 240 až 250 dnes.

Nepal je nejúspěšnějším ze 13 zemí, na jejichž území tygři žijí, a jeho postup je inspirací pro ostatní země, jako je například Indie. Další z cílů nepálských ochránců přírody je zdvojnásobit populaci tygrů již za 5 let.

Více nosorožců než před 100 lety

Jedním z nejohroženějších druhů světa jsou nosorožci. Díky ochranným opatřením je podle posledního měření na zemi však v současnosti více indických nosorožců než před sto lety. Mezinárodní nadace pro nosorožce jich eviduje na 3 700, před 100 lety jich bylo pouze 100.

Zotavují se také další druhy nosorožců. Díky úspěšným opatřením se podařilo zachránit téměř vyhynulé černé nosorožce, kterých je teď 5 600. Nosorožci stále patří mezi velmi ohrožené druhy, je tu ale naděje, že se je nakonec podaří zachránit.

Ilustrační foto: Depositphotos

Keporkaci už nejsou ohroženým druhem

Další pozitivní zprávou je návrat keporkaků, kteří již nejsou v Austrálii vedeni jako ohrožený druh, poté, co se jejich počty výrazně zvýšily. Keporkaci, někdy označovaní jako plejtváci dlouhoploutví, se za poslední desítky let rozmnožili až na 40 tisíc jednotlivců. Podle ochránců přírody jde o jeden z největších příběhů o zotavení určitého druhu zvířat.

Množství keporkaků žijících v australských vodách je výsledkem úsilí o omezení lovu velkých savců. Keporkaci byli kvůli lovu velryb velmi ohroženým druhem, když jejich počet dosahoval sotva 1 500 jedinců. I dnes jsou stále pod ochranou, nicméně situace už se nejeví tak černě jako dřív.

Zdroj: NationalGeographic.co.uk, rhinos.org, news.mongabay.com, iflscience.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…