Americký vědec Samuel Wasser přišel s revoluční metodou, jak usvědčit pytláky z obchodu se slonovinou. Porovnává DNA ze sloního trusu se vzorky klů, a tvoří tak „sloní mapu“. Díky ní mohou vyšetřovatelé vystopovat původ slonoviny, a tak i celé rozvětvené gangy.
Původně mohly úřady odsoudit pytláky jen za množství slonoviny, které jim přímo dokázaly. Dnes mohou díky porovnání DNA vystopovat to, odkud slon pocházel, a přijít tak na stopu celému kartelu. Nejen, že takto může být odhaleno více zločinců, ale také mohou pytláci dostat vyšší tresty.
Důležitým krokem k objevení metody byl sběr vzorků sloního trusu na různých místech v Africe. Wasserova metoda pomohla zjistit, že většina zabavené slonoviny pochází z území Konga, Gabonu a z Tanzanie. I když se snaží úřady i ochránci přírody proti hubení slonů bojovat, nejúčinnější zbraní proti pytlákům stále zůstává pokles poptávky.
Zdroj: Aktuálně.cz
Zdroj fotografie: stocksnap.io
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…