Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Ilustrační foto: Pixabay

Poslední věc, kterou Wiley Prewittze ze státu Mississippi očekával, bylo, že na procházce najde fosilii zvířete, které se v této oblasti pohybovalo před zhruba 11 000 lety, píše server Interesting Engineering.

Prewitt během své procházky narazil na věc, která dle jeho slov připomínala čelist s černými zuby, když zrovna prozkoumával písčitý břeh u řeky Mississippi. Díky nízké hladině řeky se odkryla mnohem větší část souše než obvykle. Muž dle svých slov ihned poznal, že se jedná masožravce, a to podle vzhledu zubů, ale nikdy by si nemyslel, že narazí na fosilii lva amerického.

Jelikož ho zajímalo, o jakého tvora se konkrétně jedná, o tři dny později navštívil akci Mississippi Fosil and Artifact Symposium & Exhibition, kde požádal odborníky o znalecký posudek.

Tehdy vůbec neměl ponětí, že by se jeho objev mohl zapsat do historie. Nicméně se to stalo. Objevená čelist skutečně patřila tehdejší největší velké kočce na kontinentu. Tito obři se vyskytovali už přibližně před 340 000 lety a lovili velká zvířata ve všech oblastech od Aljašky až po jižní Mexiko. Zvíře bylo 2,5 metru dlouhé, 120 cm vysoké a vážilo přibližně 450 kg.

Prewittův nález je teprve čtvrtým fosilním důkazem lva, přičemž předchozí tři byly rovněž nalezeny ve státě Mississippi.

Foto: Anna Reginelli

Jedna z největších událostí v paleontologickém světě

George Phillips, kurátor paleontologie v Mississippi’s Museum of Natural Science, popsal objev jako jeden z okamžiků, kdy je člověk tak šokován, že nevěří vlastním očím, jelikož se jedná o opravdu výjimečný nález objevený úplnou náhodou.

Podle Jamese Starnese, geologa z Mississippi Department of Environmental Quality, je nově nalezená fosilie „největší událostí, která se v paleontologickém světě udála“. Dodal, že pevně doufá, že nález nakonec skončí v muzejní nebo laboratorní sbírce pro vědecké studium. „Tato fosilie je tak vzácná, že jakákoliv informace, kterou se z ní dozvíme, nám pomůže dozvědět se o tomto zvířeti mnohem více. A to nejen o lvovi americkém jako o druhu, ale také o jeho úloze v prostředí řeky Mississippi“ dodal.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…