Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Ilustrační foto: Pixabay

Poslední věc, kterou Wiley Prewittze ze státu Mississippi očekával, bylo, že na procházce najde fosilii zvířete, které se v této oblasti pohybovalo před zhruba 11 000 lety, píše server Interesting Engineering.

Prewitt během své procházky narazil na věc, která dle jeho slov připomínala čelist s černými zuby, když zrovna prozkoumával písčitý břeh u řeky Mississippi. Díky nízké hladině řeky se odkryla mnohem větší část souše než obvykle. Muž dle svých slov ihned poznal, že se jedná masožravce, a to podle vzhledu zubů, ale nikdy by si nemyslel, že narazí na fosilii lva amerického.

Jelikož ho zajímalo, o jakého tvora se konkrétně jedná, o tři dny později navštívil akci Mississippi Fosil and Artifact Symposium & Exhibition, kde požádal odborníky o znalecký posudek.

Tehdy vůbec neměl ponětí, že by se jeho objev mohl zapsat do historie. Nicméně se to stalo. Objevená čelist skutečně patřila tehdejší největší velké kočce na kontinentu. Tito obři se vyskytovali už přibližně před 340 000 lety a lovili velká zvířata ve všech oblastech od Aljašky až po jižní Mexiko. Zvíře bylo 2,5 metru dlouhé, 120 cm vysoké a vážilo přibližně 450 kg.

Prewittův nález je teprve čtvrtým fosilním důkazem lva, přičemž předchozí tři byly rovněž nalezeny ve státě Mississippi.

Foto: Anna Reginelli

Jedna z největších událostí v paleontologickém světě

George Phillips, kurátor paleontologie v Mississippi’s Museum of Natural Science, popsal objev jako jeden z okamžiků, kdy je člověk tak šokován, že nevěří vlastním očím, jelikož se jedná o opravdu výjimečný nález objevený úplnou náhodou.

Podle Jamese Starnese, geologa z Mississippi Department of Environmental Quality, je nově nalezená fosilie „největší událostí, která se v paleontologickém světě udála“. Dodal, že pevně doufá, že nález nakonec skončí v muzejní nebo laboratorní sbírce pro vědecké studium. „Tato fosilie je tak vzácná, že jakákoliv informace, kterou se z ní dozvíme, nám pomůže dozvědět se o tomto zvířeti mnohem více. A to nejen o lvovi americkém jako o druhu, ale také o jeho úloze v prostředí řeky Mississippi“ dodal.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Papež František přináší revoluci mezi katolíky. Církev by podle něj mohla žehnat homosexuálům

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…