Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Údajně vyhynulý druh želvy byl nalezen na Galapágách

Foto: Xavier Castro / Galápagos Conservancy

Skvělá zpráva pro zvířecí svět. Vzácný druh obří želvy, který byl dlouho považován za vyhynulý, ve skutečnosti stále žije. Vědci předpokládali, že želva chelonoidis phantasticus vyhynula před více než stoletím. Tento druh je známější jako „fantastická obří želva“ a pochází z ostrova Galápagos Fernandina, jak uvádí server Interesting Engineering.

Jediný známý exemplář byl objeven v roce 1906. Nicméně v roce 2019 objevili vědci z Princetonu na ostrově osamělou želví samici, která přinesla novou naději na to, že by tento druh mohl i dále žít. Nedávno se jim konečně podařilo dokázat, že oba exempláře jsou si skutečně příbuzné.

Kdo je Fernanda, poslední známá fantastická obří želva?

Želvy obrovské mohou vážit až 417 kg a mohou dorůst až 1,3 m. Obvykle se dožívají 80 až 120 let a existuje 14 různých druhů obřích želv galapážských, přičemž všechny pocházejí z jednoho předka. Všechny druhy jsou uvedeny na Červeném seznamu IUCN jako zranitelné, ohrožené, kriticky ohrožené nebo vyhynulé.

V roce 2019 objevili vědci na ostrově Fernandina želvu Fernandu, osamělou samici vyskytující se na izolovaném místě. Po srovnání Fernandiny DNA s DNA exempláře „fantastické obří želvy“ odebraným v roce 1906 tým potvrdil, že jsou obě želvy příslušnicemi stejného druhu. Vědci odhadují, že Fernandě je kolem 50 let.

Ilustrační foto: Pixabay

Co bude dál s fantastickou obří želvou?

Výzkumnice Adalgisa Caccone, která byla součástí týmu, uvedla, že nález jednoho živého exempláře dává naději a zároveň otevírá nové otázky ohledně přežití tohoto druhu. Je na Fernandině více želv, které lze přivést zpět do zajetí a zahájit chovný program? Jak želvy kolonizovaly Fernandinu a jaký je jejich evoluční vztah k ostatním obřím galapážským želvám? Otázek, které si vědci kladou, je opravdu mnoho.

Pro fantastickou obří želvu stále existuje naděje – při expedicích na ostrov Fernandina objevili vědci nedávno stopy nejméně dvou nebo tří dalších podobných želv.

Sama Fernanda je nyní v Galapágském národním parku želv, záchranném a chovném zařízení, kde odborníci zjišťují, co mohou udělat, aby její druh zůstal naživu.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…