Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norský chovný program oznámil návrat polárních lišek ve vysokých počtech

Ilustrační foto: Pixabay

V Norsku bylo za posledních dvacet let odchováno a vypuštěno do volné přírody více než 450 mláďat lišky sibiřské. Chovný program byl zahájen v roce 2003, kdy bylo zjištěno, že ve skandinávských zemích dohromady pravděpodobně nezůstalo ve volné přírodě více než 50 zástupců tohoto druhu.

Momentálně jsou nová mláďata přepravována a vypouštěna v horách Troms nacházejících se v severní části Norska. Jedná se o oblast, kde historicky dříve žilo mnoho lišek, a stále jsou zde k nalezení jejich opuštěná doupata, která jsou téměř nedotčená.

„Oblast, kam jedeme, je oblastí, kde bývaly horské lišky. Je tam spousta starých horských liščích doupátek. Ale už mnoho let jsou prázdné,“ prohlásil Thomas Johansen, hlavní poradce norské Agentury ochrany životního prostředí.

Nyní jsou lišky vypouštěny v naději, že v horách založí novou smečku, což by mohlo odstartovat novou éru populace polárních lišek. Jejich počty se pomalu zvyšují, nicméně polární lišky zůstávají stále ohrožené. Dnes populace lišek čítá v Norsku kolem 300 dospělých zvířat.

Karen Lone, hlavní poradkyně Norské agentury pro životní prostředí, říká, že v loňském roce agentura zaznamenala 54 vrhů, což je druhý největší počet od započnutí chovného programu. Celkový počet polárních lišek ve třech skandinávských zemích (Norsko, Finsko, Švédsko) se odhaduje přibližně na 500 dospělých jedinců.

Aby se maximalizovala jejich možnost přežití po vypuštění, jsou poblíž míst vypuštění rozmístěny krmné stanice a umělá doupata. K dnešnímu dni byly lišky rozmístěny celkově do 9 různých populací po celém Norsku.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…