Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norský chovný program oznámil návrat polárních lišek ve vysokých počtech

Ilustrační foto: Pixabay

V Norsku bylo za posledních dvacet let odchováno a vypuštěno do volné přírody více než 450 mláďat lišky sibiřské. Chovný program byl zahájen v roce 2003, kdy bylo zjištěno, že ve skandinávských zemích dohromady pravděpodobně nezůstalo ve volné přírodě více než 50 zástupců tohoto druhu.

Momentálně jsou nová mláďata přepravována a vypouštěna v horách Troms nacházejících se v severní části Norska. Jedná se o oblast, kde historicky dříve žilo mnoho lišek, a stále jsou zde k nalezení jejich opuštěná doupata, která jsou téměř nedotčená.

„Oblast, kam jedeme, je oblastí, kde bývaly horské lišky. Je tam spousta starých horských liščích doupátek. Ale už mnoho let jsou prázdné,“ prohlásil Thomas Johansen, hlavní poradce norské Agentury ochrany životního prostředí.

Nyní jsou lišky vypouštěny v naději, že v horách založí novou smečku, což by mohlo odstartovat novou éru populace polárních lišek. Jejich počty se pomalu zvyšují, nicméně polární lišky zůstávají stále ohrožené. Dnes populace lišek čítá v Norsku kolem 300 dospělých zvířat.

Karen Lone, hlavní poradkyně Norské agentury pro životní prostředí, říká, že v loňském roce agentura zaznamenala 54 vrhů, což je druhý největší počet od započnutí chovného programu. Celkový počet polárních lišek ve třech skandinávských zemích (Norsko, Finsko, Švédsko) se odhaduje přibližně na 500 dospělých jedinců.

Aby se maximalizovala jejich možnost přežití po vypuštění, jsou poblíž míst vypuštění rozmístěny krmné stanice a umělá doupata. K dnešnímu dni byly lišky rozmístěny celkově do 9 různých populací po celém Norsku.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Které písničky dělají lidem největší radost?

Vařím pro dobrou věc: festival na podporu autismu nabídne gastro speciality i pohodovou zábavu

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…