Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skutečně zdravé jídlo do českých škol. Online farmářský trh Scuk se spojil s jídelnami

ilustrační foto: Pikwizard

Využívat sezónní suroviny, podporovat lokální poctivé farmáře a ukázat dětem, že jídlo nejsou jen hotové balíčky v supermarketech. To jsou cíle programu Skutečně zdravá škola, který se už několik let snaží ve školních jídelnách nabízet zdravé pokrmy z kvalitních surovin. Nyní to bude mít zase o něco snazší. Projekt se totiž spojil s farmářským tržištěm Scuk.cz. Jídelny po celé republice tak mají možnost odebírat zboží přímo od českých pěstitelů a chovatelů.

Scuk.cz nabízí na jednom místě produkty 300 lokálních farmářů, které pravidelně dodává svým zákazníkům po celé republice a pravidelně je zaváží na více než 600 výdejních míst. Nově k nim mohou přibýt právě školní jídelny. Stačí, když se škola registruje na webu Scuk.cz jako výdejní místo a začne objednávat zboží. Scuk pak objednávky doručí v pravidelném intervalu přímo na zadanou adresu.

Snazší přístup k čerstvým lokálním surovinám může program usnadnit i samotným rodičům dětí, které do školních zařízení chodí. V pilotním provozu, který proběhl před prázdninami, velmi dobře zafungoval model, kdy škola umožnila nákup regionálních potravin také rodinám. „V Mateřské škole Radostice poblíž Brna si organizování nákupů vzala na starost jedna maminka, která oslovila ostatní rodiče i místní obyvatele, a celý projekt tak získal komunitní rozsah. Takový přístup nám přirozeně dělá velikou radost a je to rozhodně cesta, kterou bychom chtěli společně pokračovat,“ říká Kamil Demuth, zakladatel Scuk.cz.

Foto: Scuk.cz

Školy, které by se chtěly do programu zapojit, jednoduše vyplní své údaje na webových stránkách www.scuk.cz/organizatori. Po krátkém zaškolení jim v cestě za farmářským zbožím už nic nestojí. „Ve Skutečně zdravých školách děti jedí pokrmy z kvalitních surovin, navštěvují farmáře a učí se, že jídlo není pouze balíček v supermarketu, ale že za kvalitním jídlem stojí nejenom spousta lidské práce, ale také obrovské množství zodpovědnosti vůči krajině a prostředí. Spolupráce se Scuk.cz nám proto dává velký smysl. Mezi klíčové body programu Skutečně zdravá škola patří využívání čerstvých sezónních surovin ve školním stravování a věříme, že jednoduché zásobování jídelen kvalitními potravinami českých a moravských farmářů je přesně to, co nám pomůže k jeho naplnění,“ dodává Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Kolik planet byste potřebovali? Udělejte si test a zjistěte svou ekologickou stopu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …