Létají po celém světě, navštěvují památky, muzea i galerie. Na rozdíl od ostatních se však neslyšící musí při svých cestách vyrovnávat hned se dvěma handicapy – zaprvé neslyší, zadruhé zdrojů informací ve znakovém jazyce je nedostatek. Ten je totiž v každé zemi specifický a porozumět mu není snadné. Změnit to chce pětičlenný český tým, který vytváří první cestovatelskou průvodcovskou aplikaci DeafTravel.
„Chceme, aby si neslyšící mohli kdykoliv stáhnout informace ve znakovém jazyce o jakémkoliv místě. Tím pádem budou moci bezstarostně cestovat,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů projektu Jan Wirth. Aplikace bude svého druhu první. Videoprůvodce sice mají například v pařížském Louvru či londýnské galerii Tate Modern, ale pouze ve znakovém jazyce dané země, nikoliv v mezinárodním znakovém systému. Mezinárodní znakový systém je uměle vytvořený komunikační systém, díky kterému se neslyšící z celého světa dorozumí. Některá videa v aplikaci proto budou tlumočena právě do něj.
Mobilní aplikaci plánuje skupina tvůrců podle optimistických odhadů spustit na začátku příštího roku. V současné době funguje pouze webová stránka, na které přibývají videa z různých koutů světa. Vytvářejí je členové komunity neslyšících. Cílem je do konce letošního roku zveřejnit pět stovek videí o dvou minutách.
Zdroj: Aktuálně.cz
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…