Skupina Čechů vytváří první cestovatelskou aplikaci pro neslyšící

Zdroj fotografie: Pexels

Létají po celém světě, navštěvují památky, muzea i galerie. Na rozdíl od ostatních se však neslyšící musí při svých cestách vyrovnávat hned se dvěma handicapy – zaprvé neslyší, zadruhé zdrojů informací ve znakovém jazyce je nedostatek. Ten je totiž v každé zemi specifický a porozumět mu není snadné. Změnit to chce pětičlenný český tým, který vytváří první cestovatelskou průvodcovskou aplikaci DeafTravel.

„Chceme, aby si neslyšící mohli kdykoliv stáhnout informace ve znakovém jazyce o jakémkoliv místě. Tím pádem budou moci bezstarostně cestovat,” vysvětlil jeden ze zakladatelů projektu Jan Wirth. Aplikace bude svého druhu první. Videoprůvodce sice mají například v pařížském Louvru či londýnské galerii Tate Modern, ale pouze ve znakovém jazyce dané země, nikoliv v mezinárodním znakovém systému. Mezinárodní znakový systém je uměle vytvořený komunikační systém, díky kterému se neslyšící z celého světa dorozumí. Některá videa v aplikaci proto budou tlumočena právě do něj.

Mobilní aplikaci plánuje skupina tvůrců podle optimistických odhadů spustit na začátku příštího roku. V současné době funguje pouze webová stránka, na které přibývají videa z různých koutů světa. Vytvářejí je členové komunity neslyšících. Cílem je do konce letošního roku zveřejnit pět stovek videí o dvou minutách.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor článku