Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skupina Čechů vytváří první cestovatelskou aplikaci pro neslyšící

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Létají po celém světě, navštěvují památky, muzea i galerie. Na rozdíl od ostatních se však neslyšící musí při svých cestách vyrovnávat hned se dvěma handicapy – zaprvé neslyší, zadruhé zdrojů informací ve znakovém jazyce je nedostatek. Ten je totiž v každé zemi specifický a porozumět mu není snadné. Změnit to chce pětičlenný český tým, který vytváří první cestovatelskou průvodcovskou aplikaci DeafTravel.

„Chceme, aby si neslyšící mohli kdykoliv stáhnout informace ve znakovém jazyce o jakémkoliv místě. Tím pádem budou moci bezstarostně cestovat,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů projektu Jan Wirth. Aplikace bude svého druhu první. Videoprůvodce sice mají například v pařížském Louvru či londýnské galerii Tate Modern, ale pouze ve znakovém jazyce dané země, nikoliv v mezinárodním znakovém systému. Mezinárodní znakový systém je uměle vytvořený komunikační systém, díky kterému se neslyšící z celého světa dorozumí. Některá videa v aplikaci proto budou tlumočena právě do něj.

Mobilní aplikaci plánuje skupina tvůrců podle optimistických odhadů spustit na začátku příštího roku. V současné době funguje pouze webová stránka, na které přibývají videa z různých koutů světa. Vytvářejí je členové komunity neslyšících. Cílem je do konce letošního roku zveřejnit pět stovek videí o dvou minutách.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.