Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Školáci na základních školách v Olomouci se učí čínsky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Čínština není jednoduchý jazyk a spousta dospělých by si na ni jistě netroufla. Dětem ale leckdy odvaha nechybí, a tak není divu, že na některých olomouckých základních školách skoro padesát žáků navštěvuje kroužek čínského jazyka.

„Čínština pro děti se vyučuje již několik let v zahraničí, proto jsme se rozhodli nabídnout tuto možnost i českým dětem. Samozřejmě jsou u nás i jazykové školy, které kurzy pro děti nabízí, náš projekt je ale unikátní v tom, že probíhá zcela zdarma,“ vysvětluje česká ředitelka Konfuciova institutu Lucie Laníková. Projekt experimentální výuky čínštiny pro základní školy připravil institut společně s Univerzitou Palackého v Olomouci a Statutárním město Olomouc. Zapojilo se do něj několik olomouckých škol.

Jedna ze škol, v nichž výuka na začátku školního roku odstartovala, je i Základní škola Demlova, kde kroužek navštěvuje patnáct dětí z pátého ročníku. Ohlas ze strany dětí i jejich rodičů je podle ředitelky Anny Dobrovolné příznivý. A to i přesto, že hodiny nejsou snadné. „Výuka čínského jazyka je velice těžká, vyžaduje přípravu na vyučování, zájem ze strany dětí i podporu rodiny,“ uvádí Dobrovolná. To potvrzuje i Laníková: „Některým dětem to jde obtížněji, jiné mají talent nebo i vůli se doma na kroužek připravovat. Čínština je o drilu, takže velkou částí úspěchu v tomto jazyce je i intenzivní příprava. Zatím ale děti vypadají nadšeně a výuka je baví.“

Vyučování se koná jednou za týden a předpokládá se, že kroužek potrvá celkem čtyři roky. Součástí projektu je i příměstský tábor a každoroční zhodnocení znalostí žáků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.