Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Školáci na základních školách v Olomouci se učí čínsky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Čínština není jednoduchý jazyk a spousta dospělých by si na ni jistě netroufla. Dětem ale leckdy odvaha nechybí, a tak není divu, že na některých olomouckých základních školách skoro padesát žáků navštěvuje kroužek čínského jazyka.

„Čínština pro děti se vyučuje již několik let v zahraničí, proto jsme se rozhodli nabídnout tuto možnost i českým dětem. Samozřejmě jsou u nás i jazykové školy, které kurzy pro děti nabízí, náš projekt je ale unikátní v tom, že probíhá zcela zdarma,“ vysvětluje česká ředitelka Konfuciova institutu Lucie Laníková. Projekt experimentální výuky čínštiny pro základní školy připravil institut společně s Univerzitou Palackého v Olomouci a Statutárním město Olomouc. Zapojilo se do něj několik olomouckých škol.

Jedna ze škol, v nichž výuka na začátku školního roku odstartovala, je i Základní škola Demlova, kde kroužek navštěvuje patnáct dětí z pátého ročníku. Ohlas ze strany dětí i jejich rodičů je podle ředitelky Anny Dobrovolné příznivý. A to i přesto, že hodiny nejsou snadné. „Výuka čínského jazyka je velice těžká, vyžaduje přípravu na vyučování, zájem ze strany dětí i podporu rodiny,“ uvádí Dobrovolná. To potvrzuje i Laníková: „Některým dětem to jde obtížněji, jiné mají talent nebo i vůli se doma na kroužek připravovat. Čínština je o drilu, takže velkou částí úspěchu v tomto jazyce je i intenzivní příprava. Zatím ale děti vypadají nadšeně a výuka je baví.“

Vyučování se koná jednou za týden a předpokládá se, že kroužek potrvá celkem čtyři roky. Součástí projektu je i příměstský tábor a každoroční zhodnocení znalostí žáků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie