Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Školáci na základních školách v Olomouci se učí čínsky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Čínština není jednoduchý jazyk a spousta dospělých by si na ni jistě netroufla. Dětem ale leckdy odvaha nechybí, a tak není divu, že na některých olomouckých základních školách skoro padesát žáků navštěvuje kroužek čínského jazyka.

„Čínština pro děti se vyučuje již několik let v zahraničí, proto jsme se rozhodli nabídnout tuto možnost i českým dětem. Samozřejmě jsou u nás i jazykové školy, které kurzy pro děti nabízí, náš projekt je ale unikátní v tom, že probíhá zcela zdarma,“ vysvětluje česká ředitelka Konfuciova institutu Lucie Laníková. Projekt experimentální výuky čínštiny pro základní školy připravil institut společně s Univerzitou Palackého v Olomouci a Statutárním město Olomouc. Zapojilo se do něj několik olomouckých škol.

Jedna ze škol, v nichž výuka na začátku školního roku odstartovala, je i Základní škola Demlova, kde kroužek navštěvuje patnáct dětí z pátého ročníku. Ohlas ze strany dětí i jejich rodičů je podle ředitelky Anny Dobrovolné příznivý. A to i přesto, že hodiny nejsou snadné. „Výuka čínského jazyka je velice těžká, vyžaduje přípravu na vyučování, zájem ze strany dětí i podporu rodiny,“ uvádí Dobrovolná. To potvrzuje i Laníková: „Některým dětem to jde obtížněji, jiné mají talent nebo i vůli se doma na kroužek připravovat. Čínština je o drilu, takže velkou částí úspěchu v tomto jazyce je i intenzivní příprava. Zatím ale děti vypadají nadšeně a výuka je baví.“

Vyučování se koná jednou za týden a předpokládá se, že kroužek potrvá celkem čtyři roky. Součástí projektu je i příměstský tábor a každoroční zhodnocení znalostí žáků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…