Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milovníci češtiny všech zemí, spojte se! Letní školy slovanských studií se těší zájmu cizinců

Foto: Letní škola slovanských studií Praha

Už třetím týdnem se více než dvě stovky zájemců o studium češtiny účastní kurzů letních škol slovanských studií v Brně, Praze a Olomouci. Na programech se podílejí odborníci z Ústavu českého jazyka a dalších univerzitních pracovišť spolu s vědci z Akademie věd ČR a bohemisty z evropských vysokých škol.

Stovka studentů ze 34 zemí se sjela do Brna, více než osmdesát zájemců ze 26 zemí studuje v Olomouci a do Prahy zamířilo přes 90 účastníků ze 36 států. Podle pokročilosti jsou rozděleni do několika úrovní. Výuce se věnují vždy od pondělí do soboty, a to až pět hodin denně. Odpoledne následují přednášky a besedy o kultuře, literatuře, hudbě nebo jazyce. Nechybí ani etnografie, dějiny Moravy a Čech, odborné semináře na téma literárních textů a jejich interpretace nebo lexikálně-stylistická cvičení.

Doufáme, že si zahraniční studenti z Prahy odvezou výrazně lepší jazykové znalosti, ale hlavně krásné vzpomínky na místa, kam by se jako turisté nepodívali, a také nové přátele. Od zahraničních kolegů-bohemistů víme, že čtyři týdny v Praze dokáží studenty k oboru – a tím i k této zemi – připoutat jako máloco jiného,“ říká ředitelka Letní školy slovanských studií Svatava Škodová.

Studenti navštívili Strahovskou knihovnu. Foto: Letní škola slovanských studií Praha

Doplňkový program brněnského Kabinetu češtiny pro cizince nabízí i večerní promítání českých filmů a exkurze po jižní Moravě. Pražští studenti už nakládali hermelíny a utopence nebo navštívili Kokořínsko či Strahovskou knihovnu. V Olomouci se zase nadšenci pro český jazyk a kulturu zúčastnili cyklozávodu po zdejších památkách a jako bonus si po absolvování kurzů odnesou kromě certifikátu také speciální kuchařku s recepty nejvyhlášenějších českých specialit.

O doprovodné aktivity nejsou ochuzeni ani studenti, kteří se mohou účastnit jen on-line. „Vzhledem k celosvětové pandemii nemoci covid-19 probíhá výuka jak kontaktně, tak on-line i hybridně. Chceme tím umožnit účast opravdu všem zájemcům o český jazyk a českou kulturu,“ vysvětlila ředitelka letní školy a vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Eva Rusinová.

Účastnici letní školy si užili také cyklozávod a památky. Foto: Studium Atrium Olomouc

Zdroje: Letní škola slovanských studií UPOL, FF MUNI, FF CUNI, Český rozhlas Olomouc

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …