Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milovníci češtiny všech zemí, spojte se! Letní školy slovanských studií se těší zájmu cizinců

Foto: Letní škola slovanských studií Praha

Už třetím týdnem se více než dvě stovky zájemců o studium češtiny účastní kurzů letních škol slovanských studií v Brně, Praze a Olomouci. Na programech se podílejí odborníci z Ústavu českého jazyka a dalších univerzitních pracovišť spolu s vědci z Akademie věd ČR a bohemisty z evropských vysokých škol.

Stovka studentů ze 34 zemí se sjela do Brna, více než osmdesát zájemců ze 26 zemí studuje v Olomouci a do Prahy zamířilo přes 90 účastníků ze 36 států. Podle pokročilosti jsou rozděleni do několika úrovní. Výuce se věnují vždy od pondělí do soboty, a to až pět hodin denně. Odpoledne následují přednášky a besedy o kultuře, literatuře, hudbě nebo jazyce. Nechybí ani etnografie, dějiny Moravy a Čech, odborné semináře na téma literárních textů a jejich interpretace nebo lexikálně-stylistická cvičení.

Doufáme, že si zahraniční studenti z Prahy odvezou výrazně lepší jazykové znalosti, ale hlavně krásné vzpomínky na místa, kam by se jako turisté nepodívali, a také nové přátele. Od zahraničních kolegů-bohemistů víme, že čtyři týdny v Praze dokáží studenty k oboru – a tím i k této zemi – připoutat jako máloco jiného,“ říká ředitelka Letní školy slovanských studií Svatava Škodová.

Studenti navštívili Strahovskou knihovnu. Foto: Letní škola slovanských studií Praha

Doplňkový program brněnského Kabinetu češtiny pro cizince nabízí i večerní promítání českých filmů a exkurze po jižní Moravě. Pražští studenti už nakládali hermelíny a utopence nebo navštívili Kokořínsko či Strahovskou knihovnu. V Olomouci se zase nadšenci pro český jazyk a kulturu zúčastnili cyklozávodu po zdejších památkách a jako bonus si po absolvování kurzů odnesou kromě certifikátu také speciální kuchařku s recepty nejvyhlášenějších českých specialit.

O doprovodné aktivity nejsou ochuzeni ani studenti, kteří se mohou účastnit jen on-line. „Vzhledem k celosvětové pandemii nemoci covid-19 probíhá výuka jak kontaktně, tak on-line i hybridně. Chceme tím umožnit účast opravdu všem zájemcům o český jazyk a českou kulturu,“ vysvětlila ředitelka letní školy a vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Eva Rusinová.

Účastnici letní školy si užili také cyklozávod a památky. Foto: Studium Atrium Olomouc

Zdroje: Letní škola slovanských studií UPOL, FF MUNI, FF CUNI, Český rozhlas Olomouc

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…