Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milovníci češtiny všech zemí, spojte se! Letní školy slovanských studií se těší zájmu cizinců

Foto: Letní škola slovanských studií Praha

Už třetím týdnem se více než dvě stovky zájemců o studium češtiny účastní kurzů letních škol slovanských studií v Brně, Praze a Olomouci. Na programech se podílejí odborníci z Ústavu českého jazyka a dalších univerzitních pracovišť spolu s vědci z Akademie věd ČR a bohemisty z evropských vysokých škol.

Stovka studentů ze 34 zemí se sjela do Brna, více než osmdesát zájemců ze 26 zemí studuje v Olomouci a do Prahy zamířilo přes 90 účastníků ze 36 států. Podle pokročilosti jsou rozděleni do několika úrovní. Výuce se věnují vždy od pondělí do soboty, a to až pět hodin denně. Odpoledne následují přednášky a besedy o kultuře, literatuře, hudbě nebo jazyce. Nechybí ani etnografie, dějiny Moravy a Čech, odborné semináře na téma literárních textů a jejich interpretace nebo lexikálně-stylistická cvičení.

Doufáme, že si zahraniční studenti z Prahy odvezou výrazně lepší jazykové znalosti, ale hlavně krásné vzpomínky na místa, kam by se jako turisté nepodívali, a také nové přátele. Od zahraničních kolegů-bohemistů víme, že čtyři týdny v Praze dokáží studenty k oboru – a tím i k této zemi – připoutat jako máloco jiného,“ říká ředitelka Letní školy slovanských studií Svatava Škodová.

Studenti navštívili Strahovskou knihovnu. Foto: Letní škola slovanských studií Praha

Doplňkový program brněnského Kabinetu češtiny pro cizince nabízí i večerní promítání českých filmů a exkurze po jižní Moravě. Pražští studenti už nakládali hermelíny a utopence nebo navštívili Kokořínsko či Strahovskou knihovnu. V Olomouci se zase nadšenci pro český jazyk a kulturu zúčastnili cyklozávodu po zdejších památkách a jako bonus si po absolvování kurzů odnesou kromě certifikátu také speciální kuchařku s recepty nejvyhlášenějších českých specialit.

O doprovodné aktivity nejsou ochuzeni ani studenti, kteří se mohou účastnit jen on-line. „Vzhledem k celosvětové pandemii nemoci covid-19 probíhá výuka jak kontaktně, tak on-line i hybridně. Chceme tím umožnit účast opravdu všem zájemcům o český jazyk a českou kulturu,“ vysvětlila ředitelka letní školy a vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Eva Rusinová.

Účastnici letní školy si užili také cyklozávod a památky. Foto: Studium Atrium Olomouc

Zdroje: Letní škola slovanských studií UPOL, FF MUNI, FF CUNI, Český rozhlas Olomouc

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…