Skauti dojeli škodovkou z Jihlavy až do Japonska

Cílem cesty bylo propagovat skauting i Česko. Zdroj: archiv Aleše Cahlíka a Jakuba Pejcala, japonskoskodovkou.cz

Dva čeští skauti Aleš Cahlík a Jakub Pejcal vyrazili před dvěma měsíci z Jihlavy a na začátku srpna úspěšně dorazili na celosvětové setkání skautů v Japonsku. Celou cestu jeli po pevnině a navíc třicet let starou Škodou 120 L.

Trasu dlouhou třináct tisíc kilometrů jeli mladí dobrodruzi dva měsíce. Jejich cílem se stalo celosvětové setkání asi třiceti tisíc skautů z více než sto šedesáti zemí světa. Za celou akcí stála snaha propagovat skauting a jeho myšlenky jak v České republice, tak i v zahraničí. „Většina účastníků se do Japonska přepraví letecky, my jsme však chtěli ukázat nejen schopnosti českých skautů, ale i kvalitu českých výrobků, proto právě vůz Škoda 120 L,“ vysvětlil Jakub Pejcal.

Přestože chlapci během padesátí tří dnů, které strávili v autě, absolvovali několik oprav škodovky, do Japonska dorazili v pořádku. Navíc poznali spoustu zajímavých lidí a míst. „Dohromady jsme na naší cestě navštívili dvacet čtyři měst, kde nás vždy čekalo vřelé přivítání od místních skautů. Většinou nám ukázali centrum, nabídli místo k přespání a popovídali si s námi o skautingu,“ řekl třiadvacetiletý Aleš Cahlík.

Do budoucna skauti plánují zorganizovat sérii přednášek o uplynulé cestě a výstavu fotografii. „Skauting je spojen s dobrodružstvím a nevšedními zážitky, což kluci svou expedicí jednoznačně dokazují a my je rádi v jejich odvážné cestě podporujeme,“ uzavřel Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Autor článku

Barbora Jahodová