Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sestupte do brněnského podzemí. Jedinečné vodojemy jsou ode dneška zpřístupněny veřejnosti

Zdroj fotografií: Libor Teplý, Jan Caga

Nuda v Brně nehrozí. Dnes se tam totiž otevírají prvním návštěvníkům jedinečné vodojemy pod Žlutým kopcem. Prohlídky zajišťuje TIC Brno a konat se budou do konce prázdnin každý čtvrtek a sobotu.

Čtveřice unikátních vodojemů z přelomu 19. a 20. století se nachází v blízkosti samého centra města. Brno v minulosti využívalo po staletí vodu z řeky Svratky. I přes rozšíření vodovodu roku 1853 brzy přestalo množství a kvalita dodávané vody stačit. Samotná stavba úpravny vody na Žlutém kopci začala v roce 1869.

Konstrukce se obešla bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, což vyvolalo nutnost různých druhů zaklenutí. Díky tomu stavba zanechává působivý dojem labyrintu. „Tyto podzemní síně působí jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací nebo z počítačové hry. Bývají dokonce nazývány obdobou istanbulských cisteren Yerebatan,“ píše se na stránkách TIC Brno.

Město se rozhodlo upravit vstup vodojemů tak, aby byly přístupné pro veřejnost. V plánu je i využití pro filmaře. O unikátní prostor už měli v minulosti zájem i tvůrci velkofilmu Spiderman III.

Vstupenky na prohlídky je možné objednávat na webových stránkách TIC Brno nebo v infocentru na Panenské 1.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…