Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sestupte do brněnského podzemí. Jedinečné vodojemy jsou ode dneška zpřístupněny veřejnosti

Zdroj fotografií: Libor Teplý, Jan Caga

Nuda v Brně nehrozí. Dnes se tam totiž otevírají prvním návštěvníkům jedinečné vodojemy pod Žlutým kopcem. Prohlídky zajišťuje TIC Brno a konat se budou do konce prázdnin každý čtvrtek a sobotu.

Čtveřice unikátních vodojemů z přelomu 19. a 20. století se nachází v blízkosti samého centra města. Brno v minulosti využívalo po staletí vodu z řeky Svratky. I přes rozšíření vodovodu roku 1853 brzy přestalo množství a kvalita dodávané vody stačit. Samotná stavba úpravny vody na Žlutém kopci začala v roce 1869.

Konstrukce se obešla bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, což vyvolalo nutnost různých druhů zaklenutí. Díky tomu stavba zanechává působivý dojem labyrintu. „Tyto podzemní síně působí jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací nebo z počítačové hry. Bývají dokonce nazývány obdobou istanbulských cisteren Yerebatan,“ píše se na stránkách TIC Brno.

Město se rozhodlo upravit vstup vodojemů tak, aby byly přístupné pro veřejnost. V plánu je i využití pro filmaře. O unikátní prostor už měli v minulosti zájem i tvůrci velkofilmu Spiderman III.

Vstupenky na prohlídky je možné objednávat na webových stránkách TIC Brno nebo v infocentru na Panenské 1.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost