Cesty metrem jsou leckdy dlouhé, únavné, stereotypní. Někteří lidé proto přemýšlejí, jak cestujícím čas v městské hromadné dopravě zpříjemnit. Patří mezi ně i Manon Veldhuis a Julien Thomas, autoři projektu Ondergronds.
Nizozemská dvojice si uvědomila, že přestože v metru potkáme za den obrovské množství lidí, nepřijdeme téměř s nikým z nich do kontaktu. Nezapovídáme se, mnohdy se na sebe ani nepodíváme a neusmějeme. Přitom řada lidí má za sebou takový životní příběh, který by si nejednoho posluchače zasloužil.
Ondergronds proto nabízí příležitost ke konverzaci. Zapojilo se do něj šestnáct seniorů, s nimiž si může zájemce popovídat právě v metru. Každý rozhovor trvá dvacet minut a je potřeba si ho předem zarezervovat.
Cílem projektu je propojovat různé generace, i proto si za své vypravěče vybral starší osoby. Dalším důvodem je, že jsou to právě oni, kdo mají za sebou spoustu zajímavých zážitků. Mezi šestnáctkou seniorů je například Will, která si prošla koncentračním táborem, Marijke, která žila ve squatu a je aktivní v LGBT komunitě, nebo bývalý voják Freek.
Projekt se pravděpodobně rozšíří i do dalších měst. Jeho zakladatelé věří, že podnítí lidi dát se v metru do řeči i s cizím člověkem.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.