Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Projekt ukazuje, že věk je jenom číslo. Foto: se svolením fotografa Rankina

V kolika letech je už člověk příliš starý na sex? Nikdy. Právě to chce ukázat kampaň britské organizace Relate, která se rozhodla otevřít téma fyzických projevů lásky i s přibývajícími roky, a bojovat tak proti zažitým stereotypům, že už se seniorů sex vlastně netýká.

Intimní fotografie mladých, nepříliš oblečených párů nejsou ničím, nad čím by veřejnost byť jen zdvihla obočí. Ale co když aktérům přidáte padesát let? Je to divné? Trapné? Nevhodné? Ne, je to normální. „Může se zdát, že sex mají jen mladí lidé s perfektními těly, ale to samozřejmě není pravda. Ve skutečnosti sex a intimita v pokročilém věku znamenají pro různé lidi různé věci. Pro některé je to o objevování nových věcí, pro jiné jednoduše vyjádření emocí letmým dotykem nebo polibkem na tvář,“ vysvětluje sexuální terapeutka Gail Thorne.

Intimita má různé podoby, a to bez ohledu na věk. Foto: se svolením fotografa Rankina

Sex a intimita lidí vyššího věku jsou v médiích zastoupeny zřídka, nebo dokonce vůbec. Myslí si to dvě třetiny dotazovaných Britů starších 65 let. Pouhé jedné pětině různě starých respondentů pak přijde v pořádku o sexu u lidí v důchodovém věku mluvit. Zároveň se většina (60 procent) seniorů necítí dobře, když má o tématu hovořit. Nejčastějšími důvody jsou rozpaky nebo vědomí, že se ani dříve o těchto věcech příliš nemluvilo.

Před objektiv fotografa Rankina proto organizace postavila pět seniorských párů a jednu starší ženu. Černobílé fotografie je zachycují nahé a ve velmi intimních momentech. Záměrem projektu Let’s Talk The Joy of Later Life Sex je zahájit celospolečenskou konverzaci o tom, že sex a intimita mohou být pro starší lidi stejně důležité jako pro kohokoliv jiného.

Cílem iniciativy je rozpoutat celospolečenskou debatu. Foto: se svolením fotografa Rankina

Zachycení senioři se nezapojili pouze jako objekty, ale podělili se i o své příběhy. Ty ukazují, že láska má mnoho podob, které se mění i v průběhu času. „Sex s mým manželem byl intenzivní po celé naše manželství. Jak jsme stárli, dokonce se to zlepšovalo. Byli jsme intimnější, protože už jsme byli jen my dva sami,“ vysvětluje jedna z aktérek Margaret. Svůj pohled přidává i Billy: „Jak stárnete, nečekáte, že budete stejně aktivní jako dřív. A přijímáte to, protože existují i jiné způsoby vyjádření vzájemné lásky. My se teď se ženou třeba často líbáme,“ prozradil.

Související články

Zaručeně zlepší den

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…