Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Projekt ukazuje, že věk je jenom číslo. Foto: se svolením fotografa Rankina

V kolika letech je už člověk příliš starý na sex? Nikdy. Právě to chce ukázat kampaň britské organizace Relate, která se rozhodla otevřít téma fyzických projevů lásky i s přibývajícími roky, a bojovat tak proti zažitým stereotypům, že už se seniorů sex vlastně netýká.

Intimní fotografie mladých, nepříliš oblečených párů nejsou ničím, nad čím by veřejnost byť jen zdvihla obočí. Ale co když aktérům přidáte padesát let? Je to divné? Trapné? Nevhodné? Ne, je to normální. „Může se zdát, že sex mají jen mladí lidé s perfektními těly, ale to samozřejmě není pravda. Ve skutečnosti sex a intimita v pokročilém věku znamenají pro různé lidi různé věci. Pro některé je to o objevování nových věcí, pro jiné jednoduše vyjádření emocí letmým dotykem nebo polibkem na tvář,“ vysvětluje sexuální terapeutka Gail Thorne.

Intimita má různé podoby, a to bez ohledu na věk. Foto: se svolením fotografa Rankina

Sex a intimita lidí vyššího věku jsou v médiích zastoupeny zřídka, nebo dokonce vůbec. Myslí si to dvě třetiny dotazovaných Britů starších 65 let. Pouhé jedné pětině různě starých respondentů pak přijde v pořádku o sexu u lidí v důchodovém věku mluvit. Zároveň se většina (60 procent) seniorů necítí dobře, když má o tématu hovořit. Nejčastějšími důvody jsou rozpaky nebo vědomí, že se ani dříve o těchto věcech příliš nemluvilo.

Před objektiv fotografa Rankina proto organizace postavila pět seniorských párů a jednu starší ženu. Černobílé fotografie je zachycují nahé a ve velmi intimních momentech. Záměrem projektu Let’s Talk The Joy of Later Life Sex je zahájit celospolečenskou konverzaci o tom, že sex a intimita mohou být pro starší lidi stejně důležité jako pro kohokoliv jiného.

Cílem iniciativy je rozpoutat celospolečenskou debatu. Foto: se svolením fotografa Rankina

Zachycení senioři se nezapojili pouze jako objekty, ale podělili se i o své příběhy. Ty ukazují, že láska má mnoho podob, které se mění i v průběhu času. „Sex s mým manželem byl intenzivní po celé naše manželství. Jak jsme stárli, dokonce se to zlepšovalo. Byli jsme intimnější, protože už jsme byli jen my dva sami,“ vysvětluje jedna z aktérek Margaret. Svůj pohled přidává i Billy: „Jak stárnete, nečekáte, že budete stejně aktivní jako dřív. A přijímáte to, protože existují i jiné způsoby vyjádření vzájemné lásky. My se teď se ženou třeba často líbáme,“ prozradil.

Související články

Inspirace

Projekt #kafesbabi posiluje vztahy mezi generacemi

Inspirace

Brno má být pro seniory bezpečnější, k prevenci kriminality mohou sami přispět

Inspirace

Vítkovická nemocnice má retropokoj, seniorům pomáhá s pamětí

Inspirace

Senioři v Bohumíně se budou moci svézt rikšou

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …