Rakovina stále patří mezi největší strašáky, neustále se však objevují nové léky, které zvyšují šanci na úspěšnou léčbu. Americká léková agentura FDA nyní nově schválila přípravek k léčbě pokročilé rakovině prostaty. K jeho vývoji přispěla i česká vědkyně Martina Benešová.
Radiofarmakum s obchodním názvem Novartis Pluvicto s účinnou molekulou PSMA-617 vyvinula česká jaderná chemička Martina Benešová ve spolupráci s kolegy v německém Heidelbergu. Lék je specifický v tom, že umí přímo v těle pacienta s rakovinou prostaty najít nemocné buňky, navázat se na ně, ozářit je a zničit, a to bez vážnějších vedlejších účinků.
Jeho schválení trvalo více než osm let. Léčivo už za tu dobu zachránilo nebo výrazně prodloužilo život tisícům pacientů v klinických studiích. Pomáhá i v případě metastáz a jiných těžkých forem nemoci. Do budoucna by tak lék mohl zachránit mnoho životů.
Zdroj: České noviny
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…