Místo posledního odpočinku Beethovena nebo Schuberta kombinuje klasický styl i moderní technologie. Díky fotovoltaickým panelům na střeše bude márnice Centrálního hřbitova ve Vídni energeticky soběstačná, navíc si řidiči u vjezdu na hřbitov nabijí elektromobil.
Ústřední hřbitov je po hamburském Ohlsdorfu druhým největším v Evropě, jedná se o jedno z nejmagičtějších míst rakouské metropole. Prostor s výraznou secesní architekturou čeká v rámci modernizace výstavba márnice s kapacitou 400 rakví a pitevnou. Jelikož Vídeňané myslí také na hospodárnost a udržitelnost, dostaly se ke slovu i obnovitelné zdroje energie. Energii pro chod márnice budou proto zajišťovat fotovoltaické panely, majitele elektromobilů potěší dobíjecí stanice umístěná přímo u vjezdu na hřbitov.
Další stavbou, která obohatí zdejší paletu hrobek a mauzoleí, bude pietní místo pro lidi, kteří své tělo po smrti věnovali vědě. Jedná se o součást programu posmrtného darování těla Univerzity Sigmunda Freuda. „Jde o skvělé doplnění praktického vzdělání budoucích mediků na naší fakultě a otevírá všem, kteří o to mají zájem, možnost rozvíjet vědu a přispět ke zvýšení kvality zdravotnictví,“ vysvětluje přínosy dárcovského programu rektor univerzity Alfred Pritz.
Zdroj: Enviweb
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…