Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Ilustrační foto: Pexels

O vzrůstajícím trendu ekologického pohřbívání jsme nedávno psali. Příznivce tohoto udržitelného způsobu pochování blízkých možná potěší zpráva, že v Praze nově vzniklo ekologické pohřebiště s loukou. Je první svého druhu v Česku, informoval server Ekolist.

Nebožtíci budou na ekologickém pohřebišti v pražském Ďáblickém hřbitově pochováváni do země v ekologických rakvích, hroby nebudou mít náhrobní kameny, ale pouze dřevěné destičky se jmény. Kapacita lučního hřbitova je nyní 350 míst, bude jej však možné rozšířit, s čímž se i do budoucna počítá. Nebožtíci by měli být pohřbíváni v květinových pásech, které jsou protkány travnatými cestami, aby se pozůstalí dostali k místu pohřbení. „Každý z nás má jiný přístup k těm zlomovým životním rituálům a já jsem ráda, že hlavní město může poskytnout různé možnosti a alternativy tak, jak to každém nejlépe vyhovuje,“ řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija při slavnostním otevření nového hřbitova.

Projekt navázal na les vzpomínek na Ďáblickém hřbitově, kdy jsou urny pohřbívány ke stromům a na místě jsou pouze štítky. „Nevymezujeme se proti konvenčnímu pohřbívání a vůči krematoriím, to bychom byli sami proti sobě, ale chceme nabídnout alternativu těm, kteří po tom touží. Často čteme o tom, že lidé na pohřbech šetří, ale často je to tak, že pohřební služby nejsou schopny nabídnout alternativu, o níž lidé stojí,“ řekl ředitel městské organizace Hřbitovní a pohřební služby Praha Martin Červený.

Fotografie nového lučního hřbitova. Foto: Praha.eu

Související články

Zaručeně zlepší den

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…