O vzrůstajícím trendu ekologického pohřbívání jsme nedávno psali. Příznivce tohoto udržitelného způsobu pochování blízkých možná potěší zpráva, že v Praze nově vzniklo ekologické pohřebiště s loukou. Je první svého druhu v Česku, informoval server Ekolist.
Nebožtíci budou na ekologickém pohřebišti v pražském Ďáblickém hřbitově pochováváni do země v ekologických rakvích, hroby nebudou mít náhrobní kameny, ale pouze dřevěné destičky se jmény. Kapacita lučního hřbitova je nyní 350 míst, bude jej však možné rozšířit, s čímž se i do budoucna počítá. Nebožtíci by měli být pohřbíváni v květinových pásech, které jsou protkány travnatými cestami, aby se pozůstalí dostali k místu pohřbení. „Každý z nás má jiný přístup k těm zlomovým životním rituálům a já jsem ráda, že hlavní město může poskytnout různé možnosti a alternativy tak, jak to každém nejlépe vyhovuje,“ řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija při slavnostním otevření nového hřbitova.
Projekt navázal na les vzpomínek na Ďáblickém hřbitově, kdy jsou urny pohřbívány ke stromům a na místě jsou pouze štítky. „Nevymezujeme se proti konvenčnímu pohřbívání a vůči krematoriím, to bychom byli sami proti sobě, ale chceme nabídnout alternativu těm, kteří po tom touží. Často čteme o tom, že lidé na pohřbech šetří, ale často je to tak, že pohřební služby nejsou schopny nabídnout alternativu, o níž lidé stojí,“ řekl ředitel městské organizace Hřbitovní a pohřební služby Praha Martin Červený.
Fotografie nového lučního hřbitova. Foto: Praha.eu
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…