Cílená léčba rakoviny kůže je na dosah. Vědci nyní testují očkování proti melanomu a slaví první úspěchy. Do budoucna by tak mohla vzniknout vakcína účinná i na jiné typy rakovinného bujení.
Výzkumníci vyvinuli hydrogel, který po injekčním podání pomalu uvolňuje nanovakcíny. Ty fungují na principu mRNA – podobně jako při očkování proti koronaviru. Během experimentů na myších s melanomem se ukázalo, že tyto vakcíny prokazatelně zmenšují nádory a zabraňují metastázování. Studie publikovaná v odborném časopise ACS Nano Letters přitom naznačuje, že jsou principy dělení rakovinných buněk natolik obecné, že by vakcína měla být podobně účinná i v lidském organismu.
Do výzkumu dalších vakcín proti rakovině založených na principu mRNA investuje řada velkých společností včetně německé firmy BioNTech. Ta předpokládá, že by v budoucnu mohla vzniknout také univerzální protirakovinová vakcína účinná v boji se širokým spektrem nádorů. Informovala o tom ČT24.
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…