Výzkumníci z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania vyvinuli vakcínu, která by mohla sloužit jako preventivní opatření proti budoucím pandemiím chřipky, informuje server Interesting Engineering.
Vakcína využívá stejnou technologii mRNA, která byla využita i u vakcín Pfizer a Moderna SARS-CoV-2, a může dle výzkumníků chránit lidi proti všem 20 známým podtypům viru chřipky. „Myšlenka je mít vakcínu, která lidem poskytne základní úroveň imunity proti různým druhům chřipky, takže při další pandemii chřipky bude mnohem méně onemocnění a úmrtí“, uvedl vedoucí studie Scott Hensley, profesor z ústavu mikrobiologie na Perelman School of Medicine, který se svými kolegy vakcínu vyvinul.
Viry chřipky jsou spojené s celosvětovými pandemiemi, které vedou k masivním úmrtím. Například pandemie španělské chřipky v letech 1918 až 1919 zabila desítky milionů lidí po celém světě.
Kmeny chřipkových virů, které mohou kolovat mezi zvířaty, umí totiž přeskočit na člověka a zmutovat. A právě mutace pomáhají k rychlejšímu šíření mezi lidmi. Máme sice vakcíny proti chřipce, ale jsou pouze sezónní a pomáhají chránit před aktuálním typem chřipky. Bohužel však nemohou nabídnout ochranu na další roky, jelikož viry chřipky neustále mutují.
Při testování na myších vyvolala mRNA vysoké hladiny protilátek, které účinně reagovaly na všech 20 podtypů chřipky. Na rozdíl od jiných vakcín se neočekává, že nově vytvořená vakcína poskytne imunitu, která zabrání virovým infekcím. Namísto toho vyvolává paměťovou imunitní reakci, která je rychlá a přizpůsobí se novým typům virů, čímž sníží závažná onemocnění a úmrtí.
V současné době Hensley a jeho kolegové navrhují vyzkoušet vakcínu na dobrovolnících. Pokud budou testy úspěšné, může být vakcína užitečná pro rozvoj dlouhodobé imunitní paměti proti všem podtypům chřipky u lidí všech věkových skupin.
„Domníváme se, že by tato vakcína by mohla významně snížit šance, že někdy onemocníte závažnou chřipkovou infekcí,“ uvedl Hensley a dodává, že stejná multivalentní strategie mRNA by mohla být použita i proti jiným typům virů, jako jsou například koronaviry.
Zdroj: Interesting Engineering
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…