Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astmatu dáme brzy vale. Na cestě je nová vakcína

Ilustrační foto: Depositphotos

Bude astma minulostí? Pomalu, ale jistě se rýsuje budoucnost bez tohoto onemocnění plic, které patří mezi jednu z nejčastějších chronických chorob. Pomoci by měla nová experimentální vakcína.

Nový prototyp vakcíny se podařilo úspěšně otestovat na myších. Díky tomu se nyní chystá klinická studie na lidských pacientech. „Naším hlavním cílem je zavést prevenci mezi lidmi, kteří mají větší riziko vzniku závažné formy astmatu,“ uvedl pro server ScienceAlert odborník na pneumologii Laurent Guilleminault.

Experimentální vakcína vyvinutá spoluprací francouzského institutu v Toulouse a biotechnologické společnosti Neovacs spojuje rekombinantní cytokiny s nosným proteinem CRM197. Tento mix se ukázal jako vysoce účinný. V rámci testování na myších byla u více než 90 procent zvířat, kterým byl prototyp vakcíny podán, prokázána přítomnost protilátek schopných neutralizovat cytokiny vedoucí k zánětu dýchacích cest a ztíženému dýchání. Tato ochrana měla u zvířat trvání jeden rok, kdy více než polovina myší stále vykazovala vysoké hladiny protilátek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …