K rovnosti mužů a žen ve společnosti může přispět každý z nás. A to ať už přímo v úterý 8. března, nebo v průběhu celého roku. Rovnoprávnost je jedním z cílů udržitelného rozvoje OSN, a přestože se v průběhu posledního století mnohé změnilo k lepšímu, je stále důležitou prioritou.
Mezinárodní den žen vznikl na počátku 20. století s cílem rovnoprávnosti mužů a žen, zavedení volebního práva pro ženy a jejich zapojení do rozhodování o občanských i politických záležitostech. Přestože se v České republice může zdát, že většina těchto problémů je dávno vyřešená, není tomu tak.
Organizace International Women´s Day proto i letos uspořádala iniciativu s názvem Project EVERYONE, ve které influenceři, organizace, aktivisté i veřejnost podpoří genderovou rovnost ve světě. Přidat se mohou zveřejněním příspěvků na sociálních sítích, kde na barevný lepící papírek napíšou tipy pro rovnost mužů a žen a nalepí jej na něco, co pro ně má velký význam. Dají tak světu najevo, že rovnoprávnost stojí na prvním místě. Fotky pak stačí označit hashtagem #FiveComesFirst (5 je číslo rovnoprávnosti v Cílech udržitelného rozvoje OSN).
„Jedná se sice o symbolickou akci, která má však světu ukázat, že nejen na Mezinárodní den žen všichni společně bojujeme za stejnou odměnu, stejná práva nebo konec násilí,“ uvedla ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.
Cíle snah o zrovnoprávnění ve světě
Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti, International Women´s Day, Project EVERYONE
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…