Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sdílení knih i osvěta o duševním zdraví. Toto jsou nejlepší udržitelné projekty v Česku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Daří se v Česku naplňovat cíle udržitelného rozvoje stanovené OSN? Právě podle tohoto kritéria uděluje Asociace společenské odpovědnosti již pátým rokem Ceny SDGs. Letos porotci vybírali z více než dvou set přihlášených projektů. Celkem se soutěžilo v šesti kategoriích, přičemž zapojit se se svými udržitelnými nápady mohly jak velké globální firmy, tak i malé a střední podniky, školy, města či neziskové organizace.

V kategorii Mladí lídři zvítězil teprve čtyřiadvacetiletý Tedeáš Kula. Jeho projekt Reknihy slouží jako prostor pro sdílení knih a učebnic, kterým hledá nové majitele. „Za dva roky fungování Reknih lidé zachránili už přes dvacet tisíc přečtených knih, čímž ušetřili okolo dvanácti tisíc kilogramů papíru,“ uvedli organizátoři na stránkách Asociace společenské odpovědnosti.

Letošní ročník provázelo téma vzdělávání, které také díky tomu tvořilo samostatnou kategorii. Mezi projekty, jež aktivně bojují za zlepšení vzdělání dětí i dospělých, se porotcům nejvíce líbil mezinárodní projekt Ekoškol vzdělávacího centra TEREZA. Jeho hlavním cílem je celosvětově vést mladé lidi k udržitelnému způsobu života.

Ilustrační foto: Pixabay

Kategorii Veřejná sféra vyhrál spolek Nevypusť duši, který učí děti i učitele, jak správně pečovat o duševní zdraví. Mezi dalšími oceněnými se objevila také Komerční banka za svůj komplexní přístup k udržitelnému rozvoji nebo nástroj Kontrola proti nehospodárným veřejným zakázkám společnosti Datlab, který využívají čeští policisté i investigativní novináři. Speciální cenu České rozvojové agentury pak získala Diakonie ČCE za projekt zaměřující se na osvětu o menstruaci, jenž pomocí látkových vložek řeší problém nedostatku cenově dostupných menstruačních pomůcek v rozvojových zemích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Děsivé dýně i bez vyřezávání. Kalifornská farma je pěstuje ve formách s obličeji

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Známe příčinou neurodegenerativních onemocnění. Zjištění přináší naději na léčbu

Šťastny ať jsou všechny bytosti. Odkaz manželů Tomášových je stále živý

Inspirativní rozhovor

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Přečtěte si rozhovor s Eliškou Vafkovou, zakladatelkou psího hospice Dejte nám šanci.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…