Letošní novoroční přípitek byl příznačný. Přiťuknutím skleniček jsme zahájili Mezinárodní rok skla, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Cílem kampaně je ocenit obrovské přínosy tohoto materiálu pro společnost a zdůraznit jeho klíčovou roli v nejrůznějších oblastech lidského života.
Proč zrovna sklo? Podle OSN je význam skla pro společnost obrovský, ačkoliv mnohdy nedoceněný. Navzdory své křehkosti je sklo součástí mnohých moderních technologií a zároveň důležitým materiálem pro udržitelný životní styl. Skleněné výrobky zkrátka obohacují náš život každý den.
Slavit může také Česká republika, kolébka sklářských mistrů, kteří svou zručností dokázali prorazit do světa a vysloužit si mezinárodní uznání. České sklo provází pověst vysoké kvality a brilantního provedení. Společně s dalšími zeměmi proto momentálně Česká republika usiluje o zapsání tradiční ruční výroby skla na seznam UNESCO.
Pro objevení slavných počátků českých skláren je potřeba vrátit se do 17. století, kdy české broušené sklo začalo konkurovat proslulému benátskému křišťálu. Od té doby se české země řadí mezi přední světové výrobce skla. Sklárny vznikaly především v pohraničí, v podhůří Krkonoš nebo Jizerských hor.
Až 90 % skla vyrobeného v Česku se vyváží do zahraničí. Největším vývozcem skleněných výrobků jsou dnes poděbradské sklárny Crystal Bohemia. Významnou oblastí pro českou sklářskou tradici je také Novoborsko, kde se nachází jeden z předních světových výrobců užitkového skla – firma Crystalex.
Čeští skláři ve světě bodují také v oblasti designu a umění. Za zmínku stojí společnost Lasvit, která se věnuje především designovým svítidlům a nápojovému či dekorativnímu sklu. Několik let také dodávala trofeje pro vítěze Tour de France. Lasvit svými lustry dobývá svět, centrálu má však stále v Novém Boru, v unikátním skleněném domě, kam mohou zavítat i návštěvníci z řad veřejnosti.
Světové uznání po právu získala také společnost Preciosa, která svou stopu zanechala již ve 148 zemích. Světelné instalace, které vznikají pod rukama českým sklářům, nově zdobí například vstup na letiště v Los Angeles. Lustry z českých dílen dominují také katarskému luxusnímu mrakodrapu Pearl Island Suites nebo hotelovým pokojům ve Walt Disney Worldu v Orlandu na Floridě.
Firma Preciosa nezná hranice, neustále přichází s novými nápady a kombinacemi barev. Ve svých výrobcích používá neuvěřitelných 800 druhů barev. Slavná je po celém světě, hrdě se však hlásí ke svým počátkům, ke „Křišťálovému údolí“ na severu Čech, kde se před více než 300 lety zrodil český křišťál.
V letošním roce mají lidé po celém světe příležitost ocenit přínos skla pro společnost. Nejde zdaleka jen o designové lustry, se kterými ve světě sklízejí úspěchy čeští výrobci skla. S užitkovým sklem se potkáváme dennodenně. Skleničkami připíjíme na zdraví, žárovkou rozzáříme celý domov a díky skleněným čočkám můžeme vidět svět ostřeji a blíže poznávat i daleký vesmír.
Také technologický pokrok se odvíjí ve jménu skla. Málo se ví, že skleněná optická vlákna jsou páteří internetu, který přinesl informační revoluci. Skleněné displeje zase změnily způsob, jakým lidé dnes komunikují, mobilní telefony by bez skla neexistovaly. Sklo hraje důležitou roli také ve zdravotnictví, jeho speciální typ se používá jako implantát například do zubů či kostí. Nepostradatelné je také při snaze o udržitelnost, a to především díky snadné recyklaci a nezávadnosti.
Sklo je zkrátka všestranným materiálem, který nachází využití ve všech oblastech lidského života. A rok 2022 je příležitostí uvědomit si a náležitě ocenit jeho dalekosáhlý význam.
Zdroj: Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Kudyznudy a iyog2022
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…