Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rok 2017 patří datlovi. Mapa poradí, kde ho pozorovat

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Ondřej Prosický (naturephoto.cz)

Česká ornitologická společnost vyhlásila ptákem roku 2017 datla černého. Za pomoci veřejnosti mapuje místa jeho výskytu a zároveň chce touto cestou zdůraznit potřebu zachování odumírajících stromů v lesích, parcích i zahradách.

„Datel je lesní pták, se kterým se můžeme setkávat stále častěji. Jako řada dalších druhů, i on si zvyká na blízkost lidí a můžeme jej zahlédnout i ve velkých městských parcích – pokud v nich ponecháme staré velké stromy,“ říká ředitel společnosti Zdeněk Vermouzek. Zdůrazňuje tím, že právě vzrostlé a dostatečně staré stromy datlové vyhledávají.

V rámci veřejné výzvy se bude společnost snažit zaznamenat během celého roku výskyt co největšího množství datlů. Vyzývá tak zájemce, aby se vydávali datly pozorovat a výsledky poté zaznamenali do databáze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.