Věda ho fascinovala už od dětství, jako student pak zjistil závažnost problému s nedostatkem protéz a rozhodl se to změnit. „Mnohokrát jsem narazil, ale to mě motivovalo učit se o to víc,“ popisuje své začátky Easton LaChappelle, který ve svých osmnácti letech založil firmu vyrábějící protézy.
Dnes čtyřiadvacetiletý Easton LaChappelle vyrůstal v americkém Coloradu a už jako dítě miloval vědu a techniku. Že se z koníčku stane jeho poslání, zjistil student v roce 2013, kdy mu bylo pouhých sedmnáct let. „Během vědeckého veletrhu State Science Fair se na můj projekt přišla podívat malá dívka. Viděl jsem, že jí chyběla pravá ruka a měla protézu. Vypadala ale jako lidský dráp, uměla se jen otevřít nebo zavřít a připadala mi zastaralá,“ popisuje Američan ve videu, které o něm natočil Youtube.
LaChapelle postupně zjišťoval, jak drahé a často nedostupné protézy jsou a jak velký problém to pro spousty lidí je. „Na světě je čtyřicet milionů lidí s amputovanými končetinami a jen pět procent z nich má přístup k protéze,“ vysvětluje. O problematiku se začal víc a víc zajímat, protože ve škole ale neměl příliš mnoho možností se problému věnovat do hloubky, informace čerpal z videí na youtube.
Postupně se jeho prototypy zlepšovaly, podařilo se mu úspěšně umístit na několika prestižních soutěžích a svůj projekt představil i v Bílém Domě, kde se setkal s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou. Poté založil společnost Unlimited Tomorrow, která se zabývá vývojem a výrobou protéz pomocí 3D tisku.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…