Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robotiku se naučil jako dítě díky Youtube. Nyní vyrábí protézy pro ostatní

2 minuty radosti
Čtyřiadvacetiletý LaChappelle. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

Věda ho fascinovala už od dětství, jako student pak zjistil závažnost problému s nedostatkem protéz a rozhodl se to změnit. „Mnohokrát jsem narazil, ale to mě motivovalo učit se o to víc,“ popisuje své začátky Easton LaChappelle, který ve svých osmnácti letech založil firmu vyrábějící protézy.

Protézy, které firma vyrábí, se jmenují TrueLimb. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

Dnes čtyřiadvacetiletý Easton LaChappelle vyrůstal v americkém Coloradu a už jako dítě miloval vědu a techniku. Že se z koníčku stane jeho poslání, zjistil student v roce 2013, kdy mu bylo pouhých sedmnáct let. „Během vědeckého veletrhu State Science Fair se na můj projekt přišla podívat malá dívka. Viděl jsem, že jí chyběla pravá ruka a měla protézu. Vypadala ale jako lidský dráp, uměla se jen otevřít nebo zavřít a připadala mi zastaralá,“ popisuje Američan ve videu, které o něm natočil Youtube.

Firma vyrábí protézy pomocí 3D tisku. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

LaChapelle postupně zjišťoval, jak drahé a často nedostupné protézy jsou a jak velký problém to pro spousty lidí je. „Na světě je čtyřicet milionů lidí s amputovanými končetinami a jen pět procent z nich má přístup k protéze,“ vysvětluje. O problematiku se začal víc a víc zajímat, protože ve škole ale neměl příliš mnoho možností se problému věnovat do hloubky, informace čerpal z videí na youtube.

Své protézy představil LaChapelle také americkému prezidentovi Baracku Obamovi v Bílém domě. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

Postupně se jeho prototypy zlepšovaly, podařilo se mu úspěšně umístit na několika prestižních soutěžích a svůj projekt představil i v Bílém Domě, kde se setkal s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou. Poté založil společnost Unlimited Tomorrow, která se zabývá vývojem a výrobou protéz pomocí 3D tisku.

Související články

Společnost

Olomoucká nemocnice má nové špičkové vybavení pro novorozence

Byznys

Student ČVUT vyvinul unikátní bezbateriový glukometr

Inspirace

Dětem s cukrovkou pomůže speciální osobní robot

Inspirace

Lidem v nouzi pomůže v Brně tlačítko tísňového volání

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost