Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robotiku se naučil jako dítě díky Youtube. Nyní vyrábí protézy pro ostatní

2 minuty radosti
Čtyřiadvacetiletý LaChappelle. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

Věda ho fascinovala už od dětství, jako student pak zjistil závažnost problému s nedostatkem protéz a rozhodl se to změnit. „Mnohokrát jsem narazil, ale to mě motivovalo učit se o to víc,“ popisuje své začátky Easton LaChappelle, který ve svých osmnácti letech založil firmu vyrábějící protézy.

Protézy, které firma vyrábí, se jmenují TrueLimb. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

Dnes čtyřiadvacetiletý Easton LaChappelle vyrůstal v americkém Coloradu a už jako dítě miloval vědu a techniku. Že se z koníčku stane jeho poslání, zjistil student v roce 2013, kdy mu bylo pouhých sedmnáct let. „Během vědeckého veletrhu State Science Fair se na můj projekt přišla podívat malá dívka. Viděl jsem, že jí chyběla pravá ruka a měla protézu. Vypadala ale jako lidský dráp, uměla se jen otevřít nebo zavřít a připadala mi zastaralá,“ popisuje Američan ve videu, které o něm natočil Youtube.

Firma vyrábí protézy pomocí 3D tisku. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

LaChapelle postupně zjišťoval, jak drahé a často nedostupné protézy jsou a jak velký problém to pro spousty lidí je. „Na světě je čtyřicet milionů lidí s amputovanými končetinami a jen pět procent z nich má přístup k protéze,“ vysvětluje. O problematiku se začal víc a víc zajímat, protože ve škole ale neměl příliš mnoho možností se problému věnovat do hloubky, informace čerpal z videí na youtube.

Své protézy představil LaChapelle také americkému prezidentovi Baracku Obamovi v Bílém domě. Zdroj fotografie: Facebook Unlimited Tomorrow

Postupně se jeho prototypy zlepšovaly, podařilo se mu úspěšně umístit na několika prestižních soutěžích a svůj projekt představil i v Bílém Domě, kde se setkal s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou. Poté založil společnost Unlimited Tomorrow, která se zabývá vývojem a výrobou protéz pomocí 3D tisku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Jeden z nejrychlejších superpočítačů na světě už mohou využívat i Češi

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…