Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Režisér Pána prstenů koupil zátoku u Wellingtonu. Místo paneláků tu vznikne rekreační a kulturní oblast

Ilustrační foto: Freepik

Režisér Pána prstenů Peter Jackson koupil se svou manželkou pozemky u novozélanského Wellingtonu. Developeři tu chtěli vystavět stovky panelových domů, ale čelili odporu místních včetně domorodých Maorů. Jackson plánuje zátoku proměnit v rekreační a kulturní oblast, píše web CzechCrunch.

Peter Jackson se na Novém Zélandu narodil a patří k tamním nejpopulárnějším filmovým režisérům. A to především díky adaptaci Pána prstenů, která ukázala celému světu nádhernou krajinu této země. Několik posledních let Jackson bojoval proti developerskému projektu firmy The Wellington Company v zátoce Shelly Bay. Měla tu vzniknou obytná a komerční zóna se stovkami nových bytů za téměř sedm miliard korun. 

Plánům je ale konec, protože pozemek Jackson s manželkou Fran Walshovou koupili a mají s ním jiné záměry. „Je to oblast s velkým kulturním i historickým významem. Chceme začít se zalesňováním a obnovou krajiny, abychom Shelly Bay vrátili do původního stavu,“ informoval režisér, který v zátoce točil například slavného King Konga. 

Reakce však nejsou jen pozitivní. Nový Zéland se totiž potýká s krizí bydlení a vysokými nájmy. Nové byty nicméně neměly představovat finančně nenáročné bydlení dostupné těm, kteří se s nedostatkem bytů nejvíce potýkají. „Mrzí mě, že končí projekt, který mohl přinést dostupnější bydlení. Ale proměna na rekreační oblast je také obrovsky pozitivní zprávou,“ vyjádřila se k situaci starostka Wellingtonu Tory Whanauová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…