Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Nadšení, aktivní přístup a kritické myšlení. To vše zahrnuje nový projekt s názvem Eduzměna, který připravuje velké změny ve školství založené na individuálních potřebách dětí, rodičů i institucí.

Podle průzkumu výzkumné agentury Ipsos považuje 7 z 10 Čechů současný vzdělávací systém za nedostatečný pro přípravu žáků na budoucnost. „Dlouhodobě také roste podíl lidí, kteří apelují na českou vládu, aby se tématu kvalitního vzdělávání věnovala přednostně,“ uvedla autorka výzkumu Markéta Kneblíková. V posledních letech se navíc žáci stabilně zhoršují ve svých studijních výsledcích.

Školství je dlouhodobě podfinancované, změny ve vzdělávání se nedaří dělat systémově a chybí dlouhodobá koncepce, která by výuku posouvala kupředu. Autoři nadačního fondu Eduzměna proto spustili projekt, který umožní změnu přístupu na regionální úrovni. Zacílením na žáky, rodiče, učitele, instituce i zástupce veřejné správy chce nadace poskytnout dětem šanci na kvalitní vzdělání, které je zaujme a lépe připraví na budoucnost.

Ilustrační foto: Pexels

Čím se Eduzměna zabývá?

Na Kutnohorsku začal v roce 2020 pilotní program projektu regionální podpory vzdělávání. V mateřských, základních i středních školách probíhá v současnosti mapování skutečných potřeb žáků, rodičů i škol samotných. Na jeho základě pak vzniknou rozvojové plány, které přenesením do praxe pomohou u dětí rozvíjet kritické myšlení, spolupráci, nadšení pro vzdělání a schopnost reflexe budoucího využití nabytých znalostí.

Konkrétně by změny ve školství měly vést ke zlepšení pozornosti, paměti a tvořivosti žáků prostřednictvím budování radosti z učení. Žáci by se měli častěji aktivně zapojovat do diskusí a spolupracovat s odborníky, aby získali nadhled a kritické myšlení. Změny na jednotlivých školách bude řídit Centrum regionální podpory, které učitelům pomůže s technikou vyučování a poskytne jim programy, metodiky a nástroje pro kvalitnější výuku. V roce 2030 by podle autorů Eduzměny mělo nový model vzdělávání používat 20 % regionů v České republice.

Zdroj: Eduzměna

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Novinky na Měsíci: astronauti budou mít lepší skafandr a o energii se postará jaderný reaktor

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …