Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Nadšení, aktivní přístup a kritické myšlení. To vše zahrnuje nový projekt s názvem Eduzměna, který připravuje velké změny ve školství založené na individuálních potřebách dětí, rodičů i institucí.

Podle průzkumu výzkumné agentury Ipsos považuje 7 z 10 Čechů současný vzdělávací systém za nedostatečný pro přípravu žáků na budoucnost. „Dlouhodobě také roste podíl lidí, kteří apelují na českou vládu, aby se tématu kvalitního vzdělávání věnovala přednostně,“ uvedla autorka výzkumu Markéta Kneblíková. V posledních letech se navíc žáci stabilně zhoršují ve svých studijních výsledcích.

Školství je dlouhodobě podfinancované, změny ve vzdělávání se nedaří dělat systémově a chybí dlouhodobá koncepce, která by výuku posouvala kupředu. Autoři nadačního fondu Eduzměna proto spustili projekt, který umožní změnu přístupu na regionální úrovni. Zacílením na žáky, rodiče, učitele, instituce i zástupce veřejné správy chce nadace poskytnout dětem šanci na kvalitní vzdělání, které je zaujme a lépe připraví na budoucnost.

Ilustrační foto: Pexels

Čím se Eduzměna zabývá?

Na Kutnohorsku začal v roce 2020 pilotní program projektu regionální podpory vzdělávání. V mateřských, základních i středních školách probíhá v současnosti mapování skutečných potřeb žáků, rodičů i škol samotných. Na jeho základě pak vzniknou rozvojové plány, které přenesením do praxe pomohou u dětí rozvíjet kritické myšlení, spolupráci, nadšení pro vzdělání a schopnost reflexe budoucího využití nabytých znalostí.

Konkrétně by změny ve školství měly vést ke zlepšení pozornosti, paměti a tvořivosti žáků prostřednictvím budování radosti z učení. Žáci by se měli častěji aktivně zapojovat do diskusí a spolupracovat s odborníky, aby získali nadhled a kritické myšlení. Změny na jednotlivých školách bude řídit Centrum regionální podpory, které učitelům pomůže s technikou vyučování a poskytne jim programy, metodiky a nástroje pro kvalitnější výuku. V roce 2030 by podle autorů Eduzměny mělo nový model vzdělávání používat 20 % regionů v České republice.

Zdroj: Eduzměna

Související články

Zaručeně zlepší den

Sim City ze Zlína. V nové české hře postavíte město jako Tomáš Baťa, autoři ji tvoří ručně z tištěných domů

Jak vyzrát na artrózu

Psychoterapeut Martin Zikmund radí nejen rodičům, jak se stát lepšími lidmi

Mladí mají zájem o rituál vzteku, díky němu mohou uvolnit své emoce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…