Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Nadšení, aktivní přístup a kritické myšlení. To vše zahrnuje nový projekt s názvem Eduzměna, který připravuje velké změny ve školství založené na individuálních potřebách dětí, rodičů i institucí.

Podle průzkumu výzkumné agentury Ipsos považuje 7 z 10 Čechů současný vzdělávací systém za nedostatečný pro přípravu žáků na budoucnost. „Dlouhodobě také roste podíl lidí, kteří apelují na českou vládu, aby se tématu kvalitního vzdělávání věnovala přednostně,“ uvedla autorka výzkumu Markéta Kneblíková. V posledních letech se navíc žáci stabilně zhoršují ve svých studijních výsledcích.

Školství je dlouhodobě podfinancované, změny ve vzdělávání se nedaří dělat systémově a chybí dlouhodobá koncepce, která by výuku posouvala kupředu. Autoři nadačního fondu Eduzměna proto spustili projekt, který umožní změnu přístupu na regionální úrovni. Zacílením na žáky, rodiče, učitele, instituce i zástupce veřejné správy chce nadace poskytnout dětem šanci na kvalitní vzdělání, které je zaujme a lépe připraví na budoucnost.

Ilustrační foto: Pexels

Čím se Eduzměna zabývá?

Na Kutnohorsku začal v roce 2020 pilotní program projektu regionální podpory vzdělávání. V mateřských, základních i středních školách probíhá v současnosti mapování skutečných potřeb žáků, rodičů i škol samotných. Na jeho základě pak vzniknou rozvojové plány, které přenesením do praxe pomohou u dětí rozvíjet kritické myšlení, spolupráci, nadšení pro vzdělání a schopnost reflexe budoucího využití nabytých znalostí.

Konkrétně by změny ve školství měly vést ke zlepšení pozornosti, paměti a tvořivosti žáků prostřednictvím budování radosti z učení. Žáci by se měli častěji aktivně zapojovat do diskusí a spolupracovat s odborníky, aby získali nadhled a kritické myšlení. Změny na jednotlivých školách bude řídit Centrum regionální podpory, které učitelům pomůže s technikou vyučování a poskytne jim programy, metodiky a nástroje pro kvalitnější výuku. V roce 2030 by podle autorů Eduzměny mělo nový model vzdělávání používat 20 % regionů v České republice.

Zdroj: Eduzměna

Související články

Zaručeně zlepší den

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

FOTO: Letící hejno hus i surfař ve vlnách. Toto jsou nejlepší fotky pořízené z dronu

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…