Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český startup vyrábí plně recyklovatelné oblečení s nejnižší enviromentální zátěží na trhu. Jde nám o cirkularitu, říká jeho zakladatel

4 minuty radosti
Autor projektu Nilmore Mikuláš Hurta. Foto: Mikuláš Hurta

Oděvní průmysl zatěžuje přírodu jak pěstováním surovin na výrobu látek, tak i odpadem z vynošených kusů oblečení. Do boje za zdravou planetu se proto pustil Mikuláš Hurta se svým technologicko-oděvním startupem Nilmore.

Proč vyžaduje současný oděvní trh změnu?

Většina cirkulárních materiálů na trhu má ve skutečnosti jen jednu nebo dvě recyklační smyčky a pak míří na skládku, protože recyklací látka ztrácí své vlastnosti. Proto není možné ji neomezeně obnovovat. Cíl našeho projektu byl vytvořit oblečení s nejnižšími environmentálními dopady vůbec. Abychom dosáhli skutečně udržitelného produktu, je pro nás podmínkou právě plná cirkularita.

Cirkulární oděvy jsou elegantní a z 98 % recyklovatelné. Foto: Mikuláš Hurta

V čem jsou oděvy Nilmore odlišné?

Nilmore vyrábí svá trička, tílka, svetry a kardigany z přírodního materiálu zvaného cPLA, tedy z vláken kyseliny polymléčné. Látka je průmyslově kompostovatelná a z 98 procent recyklovatelná. Díky tomu výroba spotřebovává surovinové zdroje pouze na počátku a poté se již materiál drží v neustálém oběhu. Zákazník tak nemusí radikálně omezovat svou spotřebu oblečení.

Co se stane s oblečením po jeho vynošení?

Oblečení zakoupené u nás má zákazník možnost po vynošení vrátit. Jako první v republice fungujeme na systém sběrných míst (tzv. Nilmore Circular Pointů) po celém Česku i Slovensku. Oděvy lze vrátit také bezplatným zasláním poštou nebo skrze náš fyzický showroom v centru Ostravy, jehož slavnostní otevření proběhne na konci září. Při vrácení zákazníci dostanou navíc slevu na další nákup. Chceme tak lidem co nejvíce zjednodušit zapojení do cirkulárního oděvního průmyslu.

Nilmore dává oblečení nový život. Foto: Mikuláš Hurta

Vaše firma si zakládá na ekologii a udržitelnosti. Jak jste se vypořádali s dopravou či obalovým hospodářstvím?

V zájmu ekologie Nilmore usiluje o lokalizaci výroby a co nejkratší dodavatelské cesty. K filozofii firmy patří také kompletní odmítnutí letecké dopravy. Obalové hospodářství vede Nilmore tak, aby mělo co nejmenší dopad na životní prostředí. Byla by hloupost prodávat udržitelný produkt v neudržitelném obalu. Proto jsme se rozhodli pro materiál bioPE, který se vyrábí z udržitelných zdrojů a je snadno recyklovatelný českým odpadním systémem. Stačí jej vhodit do žlutého kontejneru.

Co vás čeká dál?

Nyní jsme spustili e-shop a 17. 9. pokřtíme naši první kolekci na Slou Days v Praze. Do budoucna plánujeme rozšířit výrobu na všechny možné typy oblečení. Oslovují nás různé značky, jestli bychom pro ně neudělali cirkulární kolekce z našeho materiálu. Preferujeme ale firmy, které mají svou distribuční síť a kamenné pobočky, aby zvládly naše oblečení vysbírat zpět. Cirkularita je přece jen naším hlavním cílem.

Mikuláš Hurta chtěl vytvořit oděv s nejnižším enviromentálním dopadem vůbec. Tak vzniklo Nilmore. Foto: Mikuláš Hurta

Medailonek

Mikuláš Hurta s kariérou začínal již při svém studiu, kdy kvůli práci studoval dálkově, a skrze manuální pozice a procesní inženýrství se dostal až k výrobnímu managementu. V roce 2018 založil Nilmore, tehdy ještě v souběhu s pozicí výrobního ředitele ve firmě IAC, kde působil několik let. Vystudoval průmyslový management na VŠB-Technickou univerzitu Ostrava, kde pokračuje v doktorském dálkovém studiu tohoto oboru. Budoucnost vidí v cirkulární ekonomice a v nezbytnosti na cenu věcí nahlížet i v rámci toho, jaký dopad mají.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…