Na skládkách po celém světě leží statisíce tun starého oblečení. Díky ostravskému start-upu Nilmore to ale může být brzy minulostí. Mladí nadšenci totiž jako první na světě přicházejí na trh s cirkulárním oblečením. Obnošené oblečení dokážou rozložit na molekuly a vyrobit zcela nové vlákno pro tvorbu dalších módních kousků.
Klíčem k přístupu k módě, který dosud zněla jako sci-fi, je materiál cPLA. Ten je v jiných odvětvích dobře známý, týmu kolem Mikuláše Hurty se jej ale jako prvnímu podařilo využít pro výrobu oblečení. Jak bude cirkularita vypadat v praxi? Poměrně jednoduše. Zákazníci budou mít možnost vrátit produkty po obnošení výrobci. Ten je recykluje do nového, stejně kvalitního vlákna, ze kterého vznikne další oblečení. V procesu tak nedochází k tvorbě žádného odpadu ani znečištění životního prostředí.
Zodpovědný přístup chce Nilmore praktikovat při celém procesu výroby, balení i dopravy. Jak uvádí pro server Startupjobs, přestože se jejich vlastní kolekce uvedení na trh teprve dočká, už nyní má o jedinečný materiál zájem hned několik výrobců. V budoucnu tak bude možné pořídit například cirkulární sportovní oblečení, těhotenskou módu, ale i trendy kousky na běžné nošení.
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…