Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Na skládkách po celém světě leží statisíce tun starého oblečení. Díky ostravskému start-upu Nilmore to ale může být brzy minulostí. Mladí nadšenci totiž jako první na světě přicházejí na trh s cirkulárním oblečením. Obnošené oblečení dokážou rozložit na molekuly a vyrobit zcela nové vlákno pro tvorbu dalších módních kousků.

Klíčem k přístupu k módě, který dosud zněla jako sci-fi, je materiál cPLA. Ten je v jiných odvětvích dobře známý, týmu kolem Mikuláše Hurty se jej ale jako prvnímu podařilo využít pro výrobu oblečení. Jak bude cirkularita vypadat v praxi? Poměrně jednoduše. Zákazníci budou mít možnost vrátit produkty po obnošení výrobci. Ten je recykluje do nového, stejně kvalitního vlákna, ze kterého vznikne další oblečení. V procesu tak nedochází k tvorbě žádného odpadu ani znečištění životního prostředí. 

Zodpovědný přístup chce Nilmore praktikovat při celém procesu výroby, balení i dopravy. Jak uvádí pro server Startupjobs, přestože se jejich vlastní kolekce uvedení na trh teprve dočká, už nyní má o jedinečný materiál zájem hned několik výrobců. V budoucnu tak bude možné pořídit například cirkulární sportovní oblečení, těhotenskou módu, ale i trendy kousky na běžné nošení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…