Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Na skládkách po celém světě leží statisíce tun starého oblečení. Díky ostravskému start-upu Nilmore to ale může být brzy minulostí. Mladí nadšenci totiž jako první na světě přicházejí na trh s cirkulárním oblečením. Obnošené oblečení dokážou rozložit na molekuly a vyrobit zcela nové vlákno pro tvorbu dalších módních kousků.

Klíčem k přístupu k módě, který dosud zněla jako sci-fi, je materiál cPLA. Ten je v jiných odvětvích dobře známý, týmu kolem Mikuláše Hurty se jej ale jako prvnímu podařilo využít pro výrobu oblečení. Jak bude cirkularita vypadat v praxi? Poměrně jednoduše. Zákazníci budou mít možnost vrátit produkty po obnošení výrobci. Ten je recykluje do nového, stejně kvalitního vlákna, ze kterého vznikne další oblečení. V procesu tak nedochází k tvorbě žádného odpadu ani znečištění životního prostředí. 

Zodpovědný přístup chce Nilmore praktikovat při celém procesu výroby, balení i dopravy. Jak uvádí pro server Startupjobs, přestože se jejich vlastní kolekce uvedení na trh teprve dočká, už nyní má o jedinečný materiál zájem hned několik výrobců. V budoucnu tak bude možné pořídit například cirkulární sportovní oblečení, těhotenskou módu, ale i trendy kousky na běžné nošení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…